L-Glutamin – kraljica među aminokiselinama
U obliku praška, kapsula ili kao dodatak u Weight Gainerima, danas se više ne može zamisliti sportska ishrana bez L-glutamina. Međutim pitanje je kako on može doprinijeti postizanju tvojeg cilja i nastojanju da izgradiš muskulaturu?
Glutamin nije neki posebno ekskluzivni materijal. Pored toga, glutamin može i tvoje tijelo samo proizvoditi. To je jedna poluesencijalna aminokiselina. Aminokiseline su najmanji sastojci od kojih tvoje tijelo sastavlja vlastite bjelančevine. Ipak, glutamin igra jednu važnu ulogu u tvojem tijelu – on je neophodan za izgradnju mišića i imunog sistema.
Dodatnim unosom glutamina možeš značajno povećati svoje sportske rezultate i izgradnju mišića i to na različite načine. Na jednoj strani, glutamin djeluje direktno anabolički. Anabolički ovdje znači da on pomaže pri izgradnji mišića, ali naravno to samo vezano uz bilderski trening. Glutamin povlači vodu u mišićne stanice, a povećana količina vode u mišićnim stanicama dovodi do povećane sinteze bjelančevina, što znači da se više bjelančevina skladišti u mišićima i mišić raste.
Ukoliko je povišena razina glutamina u krvi, onda se također, vezano uz trening, naveliko povećava skladištenje šećera u mišićima. Na taj se način povećavaju energetske rezerve mišića, a i volumen mišića, jer svaki gram uskladištenog šećera vezuje za sebe dodatna tri grama vode, a to onda napuhuje mišiće.
Naravno, već samo zbog tog dodatnog nagomilavanja vode u mišićima raste i tvoja snaga. Tvoja mišićna snaga podizanja se povećava. Pri treningu možeš birati veće težine i time još više povećavaš stimulaciju rasta mišića. Anabolički efekti glutamina slični su anaboličkim efektima koje donosi kreatin. Zato ima smisla i kombinirano uzimanje ovih dviju sastojka.
Dodatno uzimanje glutamina se vezuje na reakciju tijela s dodatnim izlučivanjem hormona rasta. Hormon rasta pojačava rast muskulature i istovremeno sagorijeva masne stanice.
Glutamin, međutim, može još više od navedenog jer ta aminokiselina nije samo tako dobila naziv kraljica među aminokiselinama. Glutamin može djelovati antikatabolički, a to znači da se dodatnim uzimanjem glutamina mogu spriječiti procesi razgradnje mišića ili da se, u najmanju ruku, ti procesi smanje. Na taj način glutamin čuva mišiće da ne bi bili iskorišteni i spaljeni kao energetsko gorivo za tijelo.
I na kraju, glutamin igra jednu značajnu ulogu u jačanju imunog sustava organizma – on je gorivo za stanice tvojeg obrambenog sustava. Na intenzivnom treningu ili stresu dodatno raste potrošnja glutamina.
Prijedlog za uzimanje glutamina:
Uzimaj 10 grama glutamina na dan: ili direktno nakon treninga zajedno s ugljikohidratima, ili u danima treninga ujutro, ili neposredno prije spavanja.