U kakvom su odnosu „body positivity“ i fitness?
Sigurno ste već čuli za pojam „body positivity“. Riječ je o pokretu popularnom već neko vrijeme, a koji podrazumijeva osnaživanje pojedinca u prihvaćanju vlastitog tijela, bilo kojeg oblika ili veličine, sa svim svojim specifičnostima i obilježjima. Pokret se javio kao odgovor na nerealne standarde ljepote koji nam se svakodnevno, izravno ili neizravno, nameću primarno putem medija, a posebno društvenih mreža.
Percepcija „savršenog“ ili „idealnog“ tijela na pojedince ne utječe samo u kontekstu njihova odnosa prema vlastitom tijelu, već i prema hrani, vježbanju, drugim ljudima, vlastitom identitetu i stilu života. Opterećenost dostizanjem određene tjelesne forme i „poželjnog“ fizičkog izgleda općenito ima negativne učinke i na mentalno i na tjelesno zdravlje pojedinca. Nametnuti standardi ljepote stvaraju ogroman pritisak osobama koje ih nastoje dosegnuti, a to može dovesti do anksioznosti, depresije, opsesivnih i kompulzivnih radnji, razvoja poremećaja prehrane, ali i ekscesivnog vježbanja koji često za posljedicu ima različite ozljede i ostale tjelesne posljedice.
Eskalacija pritiska i „body positivity“ kao odgovor
Nametanje određenih standarda ljepote eskaliralo je u prethodnom desetljeću, a tome su svakako doprinijele društvene mreže. Dostupnost platformi na kojima korisnici dijele sadržaj koji žele postalo je plodno tlo za razvoj brojnih suvremenih fenomena i novih oblika marketinga. Društvene mreže vrlo su naglo postale središte prodaje, interakcije, formiranja stavova, mišljenja i informiranja. U svemu tome, potpuno nespremni, našli su se brojni korisnici, koji nisu ni svjesni kakav utjecaj na njihovu percepciju imaju profili koje prate.
Idealiziranje „savršenih“ figura, određenog životnog stila i određenih tipova ljepote nakon nekog vremena doveli su do pobune. Nastao je „body positivity“ pokret kojim su njegovi zagovornici jasno poručili da vole i prihvaćaju svoje tijelo, svoj tjelesni izgled, ali i život, onakvim kakav on jest i da se ne žele više osjećati loše jer ne mogu doseći „ideal“ koji se veliča u medijima.
Gdje je u cijeloj toj priči fitness?
Da se ne lažemo, jedan dio fitness zajednice i pojedini fitness influenceri itekako su iskoristili nametnute ideale ljepote kako bi razvili svoje poslovanje i stekli značajan broj pratitelja. Njima „body positivity“ pokret nikako ne odgovara i od njih ćete moći čuti brojne kritike tog pokreta. #summerbody, #fitnessbody i ostali slični heštegovi sušta su suprotnost onome što „body positivity“ pokret predstavlja. Ipak, valja osvijestiti kako je nametanje određenog tjelesnog izgleda kao cilja fitnessa i vježbanja potpuno pogrešno. „Body positivity“ i fitness nisu i ne smiju biti u suprotstavljenom odnosu.
Pojam „fitness“ podrazumijeva tjelesnu aktivnost koja je u službi opće dobrobiti i zdravlja pojedinca. Njegov primaran cilj nije određen tjelesni izgled, već unaprjeđenje iznimno važnih komponenti – kardiorespiratornog sustava, sastava tijela, mišićne izdržljivosti, snage i fleksibilnosti. Promjene u tjelesnom izgledu trebale bi biti samo posljedica rada na poboljšanju navedenih komponenti, a ne primarni cilj fitnessa.
Fitness bi trebao doprinositi „body positivityju“, a ne mu biti suprotstavljen. Vježbanjem vodimo brigu o svom tijelu, s njim stvaramo pozitivan odnos i unaprjeđujemo svoje zdravlje. Fitness nam pomaže da od svog tijela stvorimo zdravo „utočište“ u kojem ćemo se dobro osjećati i u kojem ćemo voditi uravnotežen život. Dakle, fitness ne smije biti „sredstvo“ kažnjavanja sebe i svog tijela i način udovoljavanja nerealnim i nametnutim standardima. On mora biti u službi našeg tijela, tjelesnog i mentalnog zdravlja.