Dijeta bazirana na sirovoj hrani – da ili ne?
Dijeta bazirana na sirovim namirnicama postala je sve popularnija među pristašama zdravog načina života. Ova prehrana temelji se na konzumaciji namirnica koje nisu termički obrađene iznad određene temperature, obično oko 40-48°C, a sve kako bi zadržale hranjive tvari i enzime.
Sirova prehrana uključuje voće, povrće, orašaste plodove, sjemenke, žitarice, mahunarke te neke fermentirane namirnice poput kiselog kupusa ili kimchija (tradicionalno korejsko jelo). Postoji niz prednosti, ali i potencijalnih nedostataka, koje proizlaze iz konzumiranja sirove hrane. Velika prednost je što povećanom konzumacijom sirove prehrane povećavamo unos hranjivih tvari, enzima i antioksidansa, dok s druge strane ovaj pristup može biti deficitaran u mnogim aspektima.
U razgovoru s nutricionisticom Martinom Dadić saznali smo koje su prednosti, ali i nedostaci ovog prehrambenog režima.
– Ne mogu reći ni da je dobra, ali ni loša. Naša prehrana bi trebala sadržavati sirove namirnice, ali i termički obrađene. Balans je ključan – kazala je Dadić pa se osvrnula na mitove oko sirove prehrane:
– Kod takvog načina režima prehrane vlada nekoliko uvjerenja. Jedan od njih je da je takva vrsta prehrane nutritivno bogatija odnosno zdravija. Hrana koja je sirova ne znači nužno da je i nutritivno bogatija.
Zašto je to tako?
– Naime, na to utječe puno faktora – način uzgoja, skladištenja i transporta. Za neke namirnice je bolje da ih konzumiramo svježe kao primjerice papriku koja sirova ima puno više vitamina C. S druge strane, rajčicu je puno bolje jesti termičku obrađenu jer na taj način imamo veću aktivnost antioksidansa i beta karotena nego kada je jedemo svježu – objasnila je Dadić.
Prednosti sirove hrane
Jedna od glavnih prednosti sirove prehrane je visok unos vitamina, minerala i fitonutrijenata koji su ključni za održavanje zdravlja. Svježe voće i povrće sadrži obilje vitamina C, antioksidansa koji jačaju imunološki sustav te pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.
Također, sirova hrana obično sadrži veće količine enzima koji pomažu u probavi hrane i olakšavaju apsorpciju hranjivih tvari u tijelu.
Ipak, Dadić ističe da u prehrani nije ništa crno-bijelo te da je najbolje kombinirati sirovu i termički obrađenu prehranu.
Nedostaci ovog pristupa
Unatoč brojnim prednostima, sirova prehrana može imati i svoje izazove. Nedostatak određenih hranjivih tvari poput proteina, vitamina B12, kalcija ili željeza može biti zabrinjavajući kod onih koji se isključivo hrane sirovim namirnicama. Planiranje uravnotežene prehrane i pažljiv izbor namirnica ključni su za sprječavanje nedostatka esencijalnih nutrijenata.
Također, neki ljudi mogu imati poteškoća s probavom sirove hrane, što može rezultirati nadimanje, probavnim smetnjama ili nedostatkom energije. Osim toga, postoje i zdravstveni rizici povezani s potencijalnom kontaminacijom sirove hrane bakterijama poput E. coli ili salmonelom, posebice kod voća i povrća koje nije pravilno oprano.
– Termička obrada nam služi kako bismo uništili potencijalno štetne bakterije i mikroorganizme. Sa zdravstvenog aspeketa, puno je bolje konzumirati termički obrađene hranu jer smo onda sigurni da neće doći do trovanja. Ono što je još problematično kod osoba koje se hrane s isključivo sirovom prehranom je da dolazi do brojnih deficita – govori nam Dadić pa dodaje:
– Prije svega, deficitarni su s unosom proteina, vitamina D, vitamina B skupine kao primjerice B12 te im često nedostaje cinka i kalcija – rekla je.
Prije prelaska na dijetu baziranu na sirovim namirnicama, važno je konzultirati se s nutricionistom kako bi se osiguralo da prehrana bude uravnotežena i da se zadovolje nutritivne i individualne potrebe. Na pitanje je li u konačnici dijeta bazirana na sirovoj prehrani dobar ili loš izbor, Dadić je odgovorila:
– S nutritivne strane ne bih rekla da je to prehrana koja je dugoročno dobra za naše zdravlje. Kratkoročno da, ali dugoročno je takav režim prehrane deficitaran na mnogim nutrijentima pa ga osobno ne bih preporučila. Ono što uvijek sugeriram ljudima je da uvrste sirove namirnice u prehranu te da jedu svježe voće i povrće – zaključila je Dadić.
U konačnici, dijeta bazirana na sirovoj hrani može ponuditi brojne zdravstvene prednosti, ali isto tako zahtijeva pažljivo planiranje. Kombiniranje sirove hrane s drugim oblicima prehrane može biti optimalan pristup za održavanje zdravog i uravnoteženog načina života.