„INDIVIDUALIZIRANI – GRUPNI“ TRENING – DA LI DJELUJE?
Grupni vs individualni trening
Kada spomenemo grupni trening, prva asocijacija nam je Insanity, Zumba, Pilates i slični programi. Glavna karakteristika svih grupnih treninga je frontalni ili kružni oblik vježbanja u kojem je jednak intenzitet i ekstenzitet za sve članove grupe, bez obzira na njihovo predznanje, ciljeve i razinu utreniranosti. Postavlja se pitanje; je li moguće svima u grupi osigurati napredak i ostvarenje ciljeva?
Treba li osoba od 40 godina i 20 kilograma viška raditi jednako kao i osoba od 20 godina idealne tjelesne mase? Odgovor je naravno ne i to je zapravo veliki nedostatak grupnog treninga. Naravno, postoje grupni treninzi koji na početku selektiraju polaznike, da bi izbjegli prije navedene činjenice, no taj problem uvijek je prisutan.
Kako ne bi govorili samo o manama grupnog treninga, važno je napomenuti da grupni oblik vježbanja izuzetno podiže motivaciju i pruža dobru zabavu, druženje i rad u isto vrijeme.
Za razliku od grupnog treninga, individualni pristup pruža totalnu prilagodbu trenažnog procesa, učenja i usavršavanja tehnike izvođenja i savjetovanje vezano za prehranu , ukoliko je trener potkovan i u tom području. Također trener mora biti veliki motivator, no voljni moment uvelike ovisi o vježbaču i definitivno dajem minus individualnom treningu u odnosu na grupni trening.
Naravno, važno je spomenuti i najveću razliku individualnog i grupnog treninga, a to je razlika u cijeni, koja može biti i do deset puta viša u korist individualnog treninga.
ŠTO JE TO „INDIVIDUALIZIRANI – GRUPNI“ TRENING?
Kao što i sam naziv govori, Individualizirani – Grupni trening je grupni oblik vježbanja u kojemu je intenzitet i ekstenzitet vježbe individualiziran i prilagođen trenutnom stanju utreniranosti vježbača. Na taj način će efekt treninga biti jednako dobar za sve polaznike, bez obzira na njihovu trenutnu formu.
Intenzitet treninga reguliramo pomoću rekvizita različitog opterećenja, pa će tako početnica odraditi trening s bučicama od 2 kg, a polaznik koji je u dobroj formi s bučicama od 12 kg. Ekstenzitet treninga koji je u ovome slučaju broj ponavljanja, također je individualiziran, i ovisi o tome koliko će koja osoba odraditi ponavljanja u zadanom vremenu. Uzevši u obzir samo ova dva parametra već smo obični grupni trening prilagodili i individualizirali svakom polazniku.
Iako su intenzitet i ekstenzitet vrlo bitni faktori, učenje i usavršavanje izvođenja vježbi je ipak na prvome mjestu. Frontalnim oblikom rada, i postepenim uvođenjem novih vježbi u trening, te velikim brojem ponavljanja, vrlo dobro se može posvetiti svakom polazniku i postepeno ga naučiti tehniku izvođenja. Na taj način ni početno predznanje ne igra ogromnu ulogu za sudjelovanje na treningu. Dakako individualni trening u ovom slučaju ima prednost.
REZULTATI NA „INDIVIDUALIZIRANOM – GRUPNOM“ TRENINGU
Ono što je najvažnije i ono što najviše zanima polaznike je daje li trening dobre rezultate. Prema vlastitom iskustvu mogu potvrditi da ovakav oblik rada daje izuzetne rezultate, jer visoka razina motivacije i prilagođeni volumen treninga, izvući će od svakog polaznika maksimum. Savjetovanje o pravilnoj prehrani, iako nije moguće postići kroz razgovor, moguće je prenijeti na polaznike putem interneta, na društvenim mrežama i tako sve zaokružiti u cjelinu individualiziranog treninga i prehrane.
ATHLETIC BODY – individualizirani – grupni trening by Goran Mulalić (autor)
Pravi primjer ovakvog oblika vježbanja je i funkcionalni trening kojega sam i sam osmislio. Trening kojemu je cilj održanje mišićne mase i gubitak masnog tkiva, a koji se temelji na vježbama za razvoj mišićne izdržljivosti. Glavna karakteristika vježbi za razvoj mišićne izdržljivosti je izvođenje velikog broja ponavljanja s kratkim pauzama.
U treningu koristim frontalnu, kružnu i staničnu metodu rada, a u svim metodama je naglasak na tehnici i pravilnom izvođenju vježbi. S obzirom da je riječ o funkcionalnom treningu, vježbe koje koristimo su vrlo kompleksne, pa je tehnika izvođenja na prvome mjestu.
Rekviziti koje koristimo u treningu su: bučice, girje, bugarske vreće, medicinke, brodski konopi, TRX, podne ljestve, vijače i strunjače.
Trening se sastoji od uvodno – pripremnog dijela s vježbama zagrijavanja i dinamičkog istezanja (10 min), glavnog dijela treninga (45 min) i završnog dijela treninga za statičko istezanje (5 min), a garantira odličnu zabavu i rad u isto vrijeme.