Imaju li ćelavi muškarci više testosterona?

Testosteron je po kemijskoj strukturi steroid koji proizvode testisi kod muškaraca, a jajnici i nadbubrežna žlijezda kod žena. Ovaj hormon ključan je za razvoj kod muškaraca, ali utječe i na mnoge druge karakteristike vezane uz muškost.
Povezanost testosterona i gubitka kose vrlo je komplicirana, a uvriježeno je mišljenje da ćelavi muškarci imaju visoku razinu testosterona. No je li to istina?
Što je slobodni testosteron?
Testosteron postoji u vašem tijelu u različitim oblicima. Postoji “slobodni” testosteron koji nije vezan za proteine u vašem tijelu. Ovo je oblik testosterona koji je najpristupačniji tijelu i koji koristi za većinu tjelesnih funkcija.
Testosteron se također može vezati za albumin, protein u krvi. Većina testosterona vezana je za protein globulina koji veže spolne hormone (SHBG) i nije aktivan. Ako imate nisku razinu SHBG-a, možda ćete imati visoku razinu slobodnog testosterona u krvotoku.
Je li ćelavost povezana s testosteronom?
Dihidrotestosteron (DHT) nastaje od testosterona pomoću enzima zvanog 5-alfa reduktaza, a također može nastati od DHEA, hormona koji se češće izlučuje kod žena. DHT se nalazi u koži, folikulima kose i prostati. Djelovanje DHT-a i osjetljivost folikula dlake na DHT uzrokuju gubitak kose.
DHT također djeluje i u prostati. Bez DHT-a, prostata se ne razvija normalno, a s previše DHT-a čovjek može razviti benignu hipertrofiju prostate, poznatu i kao povećana prostata.
Postoje neki dokazi o povezanosti ćelavosti i raka prostate i drugih bolesti. Harvard Medical School izvještava da ćelavi muškarci imaju 1,5 puta veći rizik od razvoja raka prostate od muškaraca koji nisu ćelavi. Rizik od koronarne arterijske bolesti također je više od 23 posto veći kod muškaraca s ćelavim točkama na tjemenu.
Testosteron i genetika
Ćelavost nije posljedica količine testosterona ili DHT-a; već osjetljivosti vaših folikula dlake, a ta je osjetljivost određena genetikom. Gen AR tvori receptor na folikulima kose koji stupa u interakciju s testosteronom i DHT-om. Ako su vaši receptori osobito osjetljivi, lakše se aktiviraju čak i malim količinama DHT-a, pa zbog toga dolazi do lakšeg gubitka kose. Starost, stres i drugi faktori mogu utjecati na to hoćete li gubiti kosu.
Mitovi o plodnosti
Postoji mnogo mitova o ćelavim muškarcima. Jedan od njih je da su ćelavi muškarci snažniji i imaju višu razinu testosterona. To nije nužno točno.
Ćelavi muškarci mogu imati nižu razinu testosterona u cirkulaciji, ali višu razinu enzima koji pretvara testosteron u DHT. S druge strane, jednostavno možete imati gene koji vam daju folikule dlake koje su vrlo osjetljive na testosteron ili DHT.