Final countdown: voće vs povrće
Pažnja, pažnja! Natjecanje za svjetskog prvaka zdravlja službeno je otvoreno! Osnovno pitanje na koje želimo dobiti jasan odgovor je tko našem tijelu predstavlja veću korist – reprezentacija voća ili povrća?
Oba natjecatelja sa sobom su ponijeli svoje najspremnije asove, prepune esencijalnih sastojaka i spremne na bespoštednu borbu do zadnjeg igrača. Pa saznajmo tko ima veće mišiće!
TKO JE TKO?
Prvo nekoliko podataka za one koji su u zadnjoj klupi prespavali sat biologije. Voće je zreli plod biljke koji se razvija iz cvijeta, ima sjemenke i igra bitnu ulogu u ponovnoj reprodukciji biljke. Voće su dakle plodovi, a plodovi su, svidjelo vam se to ili ne kad sljedeći put zagrizete jabuku, ništa drugo nego sazreli jajnici biljke. No bez svake sumnje – vrlo zdravi jajnici.
Povrće je s druge strane jestivi dio biljke koji ne mora imati nikakvu ulogu u reprodukciji te iste biljke. Listovi, korijenje ili primjerice stabljike koje možemo grickati spadaju u povrće.
I voće i povrće sadrži apsolutno divan postotak vitamina, minerala i vlakana, visoku hranjivost te mali postotak masnoće i kalorija. Ove karakteristike ih čine idealnom fitness hranom te neizbježnim namirnicama za svakoga tko se namjerio na ganjanje savršenih proporcija.
No kako je često slučaj kod bliskih rođaka, došlo je do neslaganja oko toga tko ipak nosi primat kada je naše zdravlje u pitanju. Vrijeme je, stoga, da se svi nesporazumi i razriješe.
NAJZDRAVIJI PROTIV NAJZDRAVIJIH
Čast i ugled voća ovoga puta predstavljaju limun, banana i avokado. Boje povrća na suprotnoj će strani braniti špinat, kelj i šparoge.
Osnovni kriteriji su vitamini, minerali i vlakna, no ako putem saznamo za bilo kakvu zanimljivost koja bi prevagu mogla odnijeti na jednu od strana, nećemo je zanemariti.
LIMUN vs ŠPINAT
Sraz otvaraju kapetani jedne i druge momčadi. Moćni limun protiv ništa manje spremnog špinata. Pogledajmo tko što nudi!
Jedan limun vaše će tijelo obogatiti s:
18,6 mg vitamina C
49 mg kalija
3 mg kalcija
2.8 g vlakana
uz vrlo mali udio vlakana te svega 11 kalorija.
30 grama špinata s druge strane odgovara sa sljedećim nutrijentima:
58 mcg folne kiseline
0.86 g proteina
29.7 mg kalcija
0.81 željeza
167 mg kalija
141 mcg vitamina A
24 mg magnezija
uz svega 7 kalorija.
BANANA vs KELJ
Nakon vatrenog otvaranja na scenu stupaju zamjenici. Samopouzdana banana protiv neukrotivog kelja.
Jedna banana skriva:
422 mg kalija
3 g vlakana
6 mg kalcija
32 mg magnezija
10.3 mg vitamina C
Kelj s druge strane sadrži više kalcija od mlijeka i nepobjedivi je izvor antioksidansa. Svega 21 gram kelja nudi vam:
299 mg kalija
2.21 g proteina
1.34 g vlakana
90 mg kalcija
1.14 mg željeza
22.78 mg magnezija
80.4 mg vitamina C
547.39 mcg vitamina K
6181.42 mcg beta karotena
AVOKADO vs ŠPAROGE
Konačnu bitku završavaju nenadmašni tropski superfood avokado i proljetni povrtni favorit šparoge.
Svega pola avokada pruža vam:
2,01 g proteina
6,7 g vlakana
12 mg kalcija
29 mg magnezija
487 mg kalija
10,1 mg vitamina C
S druge strane avokadu nalazi se namirnica koja je u punom jeku svoje sezone i možete ju pronaći na gotovo svakom placu – šparoga. 90 grama šparoga u vaše će tijelo dostaviti:
2,2 grama proteina
1,8 g vlakana
13 mg natrija
45.5 mcg vitamina K
12% preporučenog dnevnog unosa vitamina C
18% preporučene dnevne količine vitamina A
34 % preporučene dnevne količine folne kiseline osobito važne za žensko zdravlje i trudnice.
I, TKO JE BOLJI?
Nakon ovoliko nutritivnih blagodati vjerujemo kako ćete prilikom sljedećeg posjeta placu imati više inspiracije, a ako su ti posjeti prerijetki, njihov bi se broj mogao povećati.
Što se tiče našeg sraza titana zdravlja, potpuni kaos na terenu spriječila je rajčica koja, ako to do sada niste znali, spada i među voće i među povrće. Strogo botanički rajčica je naime voće, no kulinarska ju tradicija oduvijek svrstava među povrće. Ništa manje vrijedna od ijednog do sada spomenutog natjecatelja, rajčica je tako smirila strasti, a mi zaključujemo kako je za potpuno izbalansiranu prehranu koja će rezultirati zdravljem i dobrim raspoloženjem trebate svakodnevno u svoje obroke uključivati i voće i povrće.
Povrće se tradicionalno promatra kao dio glavnog jela, dok voće uglavnom jedemo za desert ili zdravi međuobrok i to vjerojatno zbog činjenice što je voće slađe i sadrži prosječno više kalorija. No, i tu postoje iznimke. Krumpir ili repa kaloričniji su, primjerice, od bilo kojeg voća.
I voće i povrće, dakle, posjeduje nepobjedive zdravstvene benefite koje ne smijemo zanemariti poput:
ZDRAVLJA KOSTIJU – umjesto čipsa, sljedeći put radi zagrizite jabuku ili brokulu. Okus vam na prvu možda neće pomutiti razum, no kosti i mišići reći će vam jedno veliko hvala, a to ćete i osjetiti već na sljedećem treningu. Ne zaboravite kako snažne kosti znače i manji rizik od ozljeda i bolje držanje koje nije samo zdravije, već i bez dvojbe izgleda ljepše.
IMUNITETA – vitamin C je onaj koji zacjeljuje oštećeno tkivo, i tu ne pričamo samo o mišićnoj masi, već o prevenciji niza bolesti, eliminaciju oksidanata i izgradnji neprobojne otpornosti organizma. Voće i povrće snizit će vam krvni tlak, a srce će definitivno pumpati sa smiješkom te ćete značajno smanjiti rizik od raka. Usput rečeno, medicinska istraživanja potvrdila su da je nepravilna prehrana povezana s gotovo 70% smrtnih slučajeva od raznih kancerogenih oboljenja. Podatak za razmisliti o sljedećem obroku, slažete se?
ZDRAVE PROBAVE – bolja razgradnja i probavljanje hrane znači bolju opskrbu tijela nutrijentima koji mu najviše trebaju i nezamjenjivu podršku kvaliteti života. Probavni je trakt u neprestanom kontaktu sa svim važnim organima, a pogotovo s mozgom, stoga adekvatan unos vlakana učinite svojom dnevnom rutinom.
HIDRATIZACIJE – možda spadate među one koji baš i nemaju naviku piti 2 ili 3 litre vode dnevno. Rješenje? Ponovno voće i povrće koje hidratizira cijelo tijelo. I ne, ne morate čekati sezonu lubenica. Jagode, grejp i jabuke fantastičan su izvor vode koju trebate da zablistate. I to doslovno. Voće naime posjeduje jedinstvenu sposobnost da mijenja izgled same kože.
A KOLIKO TO SVE KOŠTA?
Bez obzira na to cjenkate li se s kumicom na najbližem vam placu, predomišljate se oko količine voća u malom kvartovskom dućanu ili gurate ona ogromna kolica u nekom od velikih shopping centara, uvijek vas naravno zanima cijena svog tog zdravlja o kojem pričamo. Neki će reći kako zdravlje nema cijenu, i to je svakako istina, no zdrave namirnice ipak još uvijek imaju i tu treba odrediti prioritete. Voće i povrće svakako ne pripada u najjeftiniju hranu (a voće je i tradicionalno skuplje od povrtnih namirnica), no to nije isprika za njihovu odsutnost iz vaše prehrane. Za 20-tak kuna možete si priuštiti sve što vašem tijelu od ovih namirnica treba. Primjer kako voće uklopiti u low budget obrok možete pronaći ovdje.
Ukoliko vaša izlika za nekonzumaciju voća i povrća nije financijskog karaktera, već se žalite kako jednostavno nemate vremena i tu postoji rješenje u obliku vitamina i minerala u tabletama pa jednim potezom u svega par sekundi zadovoljite potrebe za dnevnim unosom ovih bitnih nutrijenata.
Za kraj, voće i povrće potpuno je sigurno i za vaše kućne ljubimce, no nisu svi sreće da mogu uživati u slatkom okusu voća. Tako primjerice mačke zbog genetskog defekta jednostavno ne mogu osjetiti okus slatkog. No, ako požele sudjelovati u vašem zdravom obroku i dobro društvo će ih vjerojatno razveseliti. 😊