Bigoreksija – neutaživa želja za vježbanjem

Svi smo upoznati s pojmom anoreksije, no znate li da postoji i obrnuti poremećaj? Konstantan osjećaj nezadovoljstva, želja za što učestalijim treniranjem i opsjednutost prehranom – samo su neki od pokazatelja da se razvila bigoreksija.
Bigoreksija je opsesivno-kompulzivni poremećaj, poznat kao mišićna dismorfija, koji zahvaća uglavnom muškarce. Muškarci koji pate od bigoreksije smatraju sebe nedovoljno mišićavima i razvijenima. Njihova želja je postići što veću tjelesnu masu koja će biti oblikovana u čvrste mišiće.
Većina muškaraca s bigoreksijom su dizači utega. Normalni dizači utega tvrde da dnevno 40-ak minuta razmišljaju o svojem tijelu, dok bigoreksičari provedu 5 ili više sati dnevno u razmišljanju kako im tijelo nije dovoljno razvijeno.
Dio problema nalazi se u tome kako ljudi opažaju sebe, ali još jedan poticatelj su i mediji. Časopisi, televizija i filmovi stvaraju ideale ljepote i stereotipe koji mogu djelovati negativno na našu psihu.
Glavna obilježja bigoreksije
Provjeravanje u ogledalu – bigoreksični muškarci se u prosjeku gledaju u ogledalo čak 12 puta dnevno.
Uspoređivanje s drugima – uvjerenost da smo slabiji od drugih. Percepcija je pritom uvijek iskrivljena.
Steroidi – moguće je oštećenje jetre, poremećaj rada srca, javljanje agresije, ali i ženskih obilježja (tanji glas, rast grudi)
Striktne dijete – bigoreksičari sami spremaju hranu kako bi kontrolirali unos proteina i ugljikohidrata. Oni su više zabrinuti za postotak tjelesne masti nego za prekomjernu tjelesnu masu.
Izbjegavanje događaja – rođendani i izlasci se pažljivo organiziraju kako se ne bi poklopili s terminima u teretani.
Ostali poremećaji – pojedini muškarci s bigoreksijom imaju anksiozne poremećaje ili neki drugi oblik poremećaja raspoloženja.
Kako biste što bolje razumjeli ovaj poremećaj, pogledajte zanimljiv prilog koji donosi zanimljive informacije o ovoj temi.