Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Što nas je mama naučila o prehrani?

Činjenica je da je tijekom odrastanja na naše kulinarske i prehrambene navike najviše utjecala naša obitelj, a vjerojatno ponajviše naša majka. Rijetki su oni koji ne smatraju da njihova mama je najbolja kuharica na svijetu! Mame su jednostavne i praktične; nepretenciozne, ulažu napor u pripremu jela i kombiniranje svježih sezonskih namirnica, improvizirajući sa začinima i biljem.

Osim recepata, mame su nam od malih nogu davale brojne prehrambene savjete, a neke od njih primjenjujemo i danas. U nastavku smo izdvojili par maminih savjeta s kojima ste se sigurno i vi susreli tijekom odrastanja.

Ne preskači doručak!

Koliko puta vam je mama rekla da ne smijete van dok ne pojedete doručak? Jogurt, svježe voće, žitarice, sjemenke, orašasti plodovi… sjajan su odabir za početak dana uz puno energije, a istovremeno vas sprječavaju u posezanju za nezdravim grickalicama tijekom dana. Mame to znaju! 😉

Ne jedi prebrzo – dobro prožvači svaki zalogaj 

Mame su te koje su najčešće zadnje sjedale za obiteljski stol, a najduže ostajale nad njim. Dok bi sve pripremile, postavile stol, pozvale sve članove obitelji i pobrinule se da nikome ništa ne nedostaje, tek tada bi sjele za stol i uživale u pripremljenom obroku. Mama bi sjedila, polako jela i uživala u svakom zalogaju. Naravno, kad smo bili mali nismo znali kako je to pozitivna navika jer je sporo jedenje povezano s povećanom sitošću, smanjenjem ukupnog unosa kalorija i manjim rizikom od pretilosti.

Spremi ostatke od ručka

Majke znaju – kad vam ostane hrane od ručka, to će nam poslužiti kao večera ili za pripremu nekog novog jela poput juhe, omleta ili umaka za tjesteninu. U slučaju da taj dan nemate vremena iskoristiti ostatke, jednostavno ih spremite u zamrzivač. Davno su nas mame naučile da se hrana ne baca.

Jedi sve po malo – bez rigoroznih dijeta

Naše majke uvijek pripremaju obroke pune sezonskog povrća i voća, ribe, bijelog mesa te mahunarki. Sjećate li se hladnih zima kada bi vam majka skuhala najfiniju domaću juhu s puno povrća ili možda neko ukusno varivo? Cijela kuhinja je mirisala na razne začine i povrće, a ljeta su bila ispunjena mirisom svježeg povrća i raznih poslastica s obiljem voća. Kad smo bili mali, ako smo kroz tjedan bili poslušni, nagrada je bila par kockica čokolade ili neki drugi omiljeni slatkiši. Možete li ovo povezati s današnjom prehranom? Mama je oduvijek znala da tijekom tjedna trebamo unijeti što više dobrih nutrijenata, a kada dođe vrijeme za to, poneka nezdrava poslastica neće naškoditi našem zdravlju. Zar to nije ono što mi danas zovemo cheat meal? 😊

Ne pretjeruj s bijelim kruhom!

Desetljećima prije nego što je Paleo dijeta postala popularna, majka je znala da ovaj jednostavan ugljikohidrat nije pogodan za kvalitetnu prehranu. Konzumacija jednostavnih ugljikohidrata na početku obroka može dovesti do naglog porasta razine šećera u krvi, a zauzvrat se diže razina inzulina, što može potaknuti glad. Rafinirani ugljikohidrati poput bijelog kruha uglavnom su prazne kalorije. Bijeli kruh trenutno će vas zasititi i nećete moći pojesti druge nutritivno bogate namirnice.

Naše mame odrasle su na jelima koja su nama danas nezamisliva, kao što je bijeli kruh namazan s domaćom svinjskom masti i posipan sa slatkom paprikom ili ako se radilo o desertu – s rafiniranim bijelim šećerom. No, ono što moramo znati jest da su tada namirnice bile prirodne i domaće, a ne kupovne i procesirane kao što je to danas slučaj. Djeca su se više kretala i dane su provodila u prirodi gdje su potrošila sve te kalorije. Također, i njihove majke, naše bake, nisu dozvoljavale da obitelj “preživljava” samo na takvim obrocima, već su sate i sate provodile nad štednjakom kako bi cijela obitelj imala kvalitetan obrok. Ono što su danas grickalice pune ulja ili keksi puni šećera – povremene nezdrave slastice – nekad je bila domaća svinjska mast na bijelom kruhu.

Ne pij gazirana pića

Sjećate li se vremena kada ste s obitelji otišli na nedjeljni ručak u restoran? Dok ste bili mali, je li vam mama dopustila da naručite sok u restoranu, a potom ne bi bila presretna ako biste popili cijelu bočicu prije dolaska jela? Danas ovaj primjer možemo primijeniti kao dokaz da nije pametno piti zaslađeni ili gazirani sok, koji je ujedno pun praznih kalorija i šećera, prije nego što jedete. Kad se napunimo tekućinom, vjerojatno nećemo moći pojesti cijeli obrok i osigurati tijelu sve potrebne nutrijente. Voda je najbolji odabir uz obrok jer neće doprinijeti unosu suvišnih kalorija. Također, stvara osjećaj punoće u želucu i na taj način može nam pomoći da unesemo manje hrane, što znači manji kalorijski unos. To su dobre vijesti za sve kojima je cilj mršavljenje. Ako vam to nije cilj,  preporučuje se par manjih gutljaja vode za vrijeme obroka zbog hidratacije i kao pomoć probavi.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se