6 ‘supermoći’ bicikliranja

S dolaskom ljepšeg vremena počela je sezona bicikliranja, tako da vam je na raspolaganju još jedan zabavan oblik rekreacije. Postoji li ljepši osjećaj od toga da sjednete na bicikl, uživate u prirodi, udišete svježi zrak, opuštate se i istovremeno trošite kalorije? Vožnja biciklom ne opterećuje mišiće, koljena, zglobove i stopala u mjeri u kojoj to čine neki drugi sportovi, a u nastavku otkrijte 6 ključnih prednosti koje donosi.
1. Psihičko zdravlje
Svaka tjelovježba potiče otpuštanje adrenalina i endorfina. Utjecaj endorfina je jak i može se reći da potencira stanje sreće koje se javlja nakon završetka sportske aktivnosti. Također, javlja se osjećaj postignuća i većeg samopouzdanja. Spoj tjelovježbe i uživanja u prirodi višestruko je korisno za naše tijelo, osobito za um. Biciklirati možete sami, rješavajući se pritom vlastitih briga i stresa, a možete i s društvom i tako kroz ugodno druženje zaboraviti na umor i brige.
2. Potiče mršavljenje
Kada je riječ o mršavljenju, računica je jednostavna – morate više kalorija potrošiti, nego konzumirati. Jedan sat bicikliranja može sagorjeti od 400 do 1000 kalorija, ovisno o intenzitetu vožnje i vašoj tjelesnoj težini. Uz potrošnju kalorija, bicikliranjem povećavate aerobni kapacitet i izdržljivost organizma.
3. Oblikuje mišiće
Tijekom vožnje aktivirate mišiće potkoljenice, prednje i stražnje strane natkoljenice, mišiće bedara i stražnjice, ali i trbušne mišiće te mišiće donjeg dijela leđa.
4. Smanjuje bolesti srca i sprječava rak
Britanska organizacija za zdravlje srca provela je istraživanje koje je dokazalo da ljudi koji tjedno biciklom prijeđu 30 km imaju čak 50% manji rizik za razvoj bolesti srca. Drugo istraživanje provedeno na Sveučilištu u Glasgowu na uzorku od 260 000 ispitanika u razdoblju od pet godina, dokazalo je da odlazak na posao biciklom smanjuje šanse oboljenja srca ili dobivanja raka također za 50%.
5. Poboljšava san
Fizička aktivnost na otvorenom ljude izlaže dnevnom svjetlu što pomaže vratiti prirodni ritam sna te oslobađa tijelo od kortizola, hormona stresa koji sprječava kvalitetan i dubok san. Znanstvenici objašnjavaju da se vožnjom bicikla rješavamo tjeskobe koja ometa san i potičete smanjivanje viška masnoća – još jednog uzročnika nekvalitetnog sna.
6. Čisti i obnavlja organizam
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Stanford dokazalo je da redovita vožnja biciklom može očistiti tijelo od štetnih toksina te usporiti i smanjiti znakove starenja. Pojačanom cirkulacijom kao posljedicom bicikliranja, pospješujemo protok kisika i hranjivih tvari do stanica kože, a istovremeno izbacujemo toksine. Vožnja bicikla također pospješuje stvaranje kolagena koji učinkovito pomaže u smanjenju bora, ubrzavanju procesa ozdravljenja te zdravlju zglobova i crijeva.