5 Tibetanaca – vježbe koje morate isprobati

Jeste li ikada čuli za pet Tibetanaca? Smatra se da je pet tibetanskih “obreda” staro više od 2.500 godina, a njihovi tvorci su vjerojatno tibetanski lame (monasi) ili vođe tibetanskog budizma. Godine 1985., obredi su prvi put uvedeni u zapadnu kulturu u knjizi “Drevna tajna fontane mladosti” Petera Keldera. Ova knjiga, koja opisuje program kao “youthing”, detaljno objašnjava spomenute vježbe. Navedene su mnoge prednosti, uključujući mršavljenje, bolje pamćenje, poboljšanu tjelesnu snagu, pojačan osjećaj blagostanja, čak i smanjenje brzine procesa starenja.
Izvođenje ovih vježbi temelji se na tjelesnoj energiji. Prema pojedinim proučavateljima “Tibetanaca”, tijelo ima sedam energetskih polja ili vrtloga. Ta polja se na hinduističkom nazivaju čakre. Pretpostavlja se da ta polja kontroliraju dijelove endokrinog sustava, mrežu žlijezda i organa koji reguliraju mnoge tjelesne funkcije, uključujući proces starenja. Praktičari kažu da se mladost i snaga mogu postići kada se ta energetska polja okreću istom brzinom, a ljudi prakticiraju pet tibetanskih obreda kako bi to postigli.
Prednosti Tibetanaca
Kao i kod svake “duhovne” prakse, postoje ograničena istraživanja o prednostima tibetanskih obreda. Općenito, temelje se na anegdotskim izvješćima praktičara pet tibetanskih obreda i mišljenjima medicinskih stručnjaka i instruktora joge. Neke od pretpostavljenih i prijavljenih prednosti su ublažavanje bolova i ukočenosti zglobova, poboljšana snaga i koordinacija, bolja cirkulacija, smanjena anksioznost, bolji san, poboljšana energija i mladoliki izgled.
Za detaljno objašnjenje svake vježbe, pogledajte ovaj video:
Prva vježba
Svrha prve vježbe je “ubrzati čakre”. Uobičajeno je da početnici tijekom ove vježbe osjećaju vrtoglavicu. Zavrtite koliko god puta možete, ali prestanite kad osjetite blagu vrtoglavicu. Imajte na umu da ćete se s vremenom moći više vrtjeti. Najbolje je izbjegavati pretjerano okretanje, za koje se tvrdi da previše “stimulira čakre”.
Druga vježba
Tijekom drugog obreda važno je vježbati duboko ritmičko disanje. Između svakog ponavljanja trebali biste nastaviti isti obrazac disanja. Ako imate poteškoća s ravnanjem koljena, savijte ih prema potrebi. Pokušajte ih ispraviti svaki put kad izvedete vježbu.
Treća vježba
Kao i druga vježba, i treća zahtijeva duboko ritmičko disanje. Ovaj obred možete prakticirati i dok zatvorite oči, što vam pomaže da se usredotočite prema svojoj unutrašnjosti.
Četvrta vježba
Četvrta vježba također se izvodi ritmičkim disanjem. Ruke i pete trebaju ostati na istom mjestu tijekom cijele vježbe.
Peta vježba
Peti obred uključuje poze psa okrenutog prema dolje i psa okrenutog prema gore. Zbog toga se često ova poza naziva Dva psa. Ovaj obred također zahtijeva stalan ritam disanja. Kako biste poduprli donji dio leđa, možete savijati koljena dok se krećete između poza.