4 glavna uzroka usporenog metabolizma

Dob, kilaža i genetika; sve su to čimbenici o kojima ovisi brzina našega metabolizma. No, loše navike koje godinama razvijamo mogu također utjecati na usporavanje metabolizma. Sjedilački način života, smanjena fizička aktivnost i loše prehrambene navike najveći su neprijatelji našeg organizma. Iako na neke stvari ne možemo utjecati, postupnim mijenjanjem životnog stila možemo napraviti promjene zbog kojih ćemo se osjećati zadovoljno i zdravo. Kako biste ubrzali metabolizam potrebno je shvatiti koje su to navike koje možemo uvesti u svoju rutinu kako bismo došli do željenih rezultata.
Ovo su najveće pogreške kojima usporavate vaš metabolizam:
1. Ne vježbate
Sjedilački način života i smanjena fizička aktivnost mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme pa tako i dovesti do nakupljanja neželjenih kilograma.
Istraživanjima je dokazano da se metabolizam može ubrzati kod 95% ljudi, pogotovo vježbanjem i razvojem mišića. Tako se može učinkovito stati na kraj masnim naslagama i potrošiti više energije. Čak i 24 sata nakon treninga, kalorije u tijelu se sagorijevaju – stoga je učestalo vježbanje najbolji način dolaska u formu. Ako želite što bolje rezultate, stručnjaci preporučuju jutarnju tjelovježbu. Nakon sna, masne kiseline su oslobođene u cirkulaciji, dakle spremne su da ih tijelo potroši u energetske svrhe.
2. Preskačete doručak
Kada se probudite nemate dovoljno vremena za spremanje cjelovitog doručka, poznata vam je ova situacija? E, pa ako i vi pripadate skupini onih koji izbjegavaju doručak, onda radite veliku pogrešku! Ova nezdrava navika može vam samo naštetiti.
Ujutro je važno pojesti doručak bogat proteinima i složenim ugljikohidratima kako bi vaš metabolizam što prije krenuo na posao i kako biste imali dovoljno energije za sve aktivnosti tijekom dana (jedna od njih svakako treba biti vježbanje).
Kao doručak predlažemo neke od sljedećih opcija: sendvič od tune, integralnog kruha i povrća; kajganu od 2 jaja; zobene pahuljice s mlijekom ili jogurtom i mjericom whey proteina.
3. Ne pijete dovoljno vode
Kako biste rehidrirali tijelo ujutro i pokrenuli probavu, popijte oko 0.3 l vode odmah nakon buđenja. Kako biste ubrzali metabolizam, stručnjaci preporučuju unos hladne vode upravo zato što ju tijelo treba zagrijati i na taj način troši kalorije.
Tijekom dana uzimajte vodu u više navrata, a kada trenirate povećajte količinu– na 25 kg tjelesne mase preporučuje se minimalno 1 litra vode! Za svakih pola kilograma izgubljenih tijekom treninga potrebno je popiti dvije čaše vode (4 dcl) vode kako bismo nadoknadili izgubljenu tekućinu.
4. Drastično ste smanjili broj obroka
Ako želite doći do zavidne linije, uz vježbanje i unos zdravih namirnica u organizam, potrebno je kontrolirati broj obroka u danu. Mnogima je poznato pravilo – jedite manje, ali češće. To znači da biste trebali imati 5-6 obroka u danu. Tako ćete uspostaviti konstantan dotok hranjivih tvari u tijelo. U suprotnom, mehanizam tijela će shvatiti da mu neredovito dajete hranu te će biti prisiljeno stvarati još veće zalihe – tako ćete vrlo lako upasti u ”začarani krug” i nećete mršavjeti.