Savršeno isklesana tijela, svjetla pozornice, oduševljena publika koja se divi vašim mišićima…jasno je zašto su bodybuilding natjecanja privlačna. Ipak, uz svakog bodybuildera koji to doživljava kao pozitivno iskustvo, dolazi bar jedna priča o razočaranju i patnji tijekom priprema. Ako tome dodate činjenicu da se vaše tijelo konstantno ocjenjuje i kritizira na pozornici, brzo ćete otkriti surovu stvarnost ovog galmuroznog sporta.
Uplašili smo vas? Nemate razloga za brigu jer je prilično jednostavno procijeniti imate li sve što je potrebno za sudjelovanje u natjecanju – postavite si ova tri pitanja i ozbiljno shvatite svoje odgovore.
1. Zašto želite sudjelovati u natjecanju?
Ne mislimo na onaj “zašto” koji ćete redovito objašnjavati svojim roditeljima i prijateljima. Radi se o tome što ćete odgovoriti sami sebi u utorak u 9 navečer, kad još morate pripremiti obroke za sutra, oprati suđe, napuniti perilicu za rublje i odjuriti u teretanu odraditi do kraja trening za noge koji je jučer ostao nedovršen. U tom trenutku trebate znati zašto sve to radite.
Nemojte se zavaravati i misliti da će vam biti lako jer volite vježbati; tijekom priprema za natjecanje ta će ljubav jako brzo nestati. Neki natjecatelji stvarno uživaju u procesu priprema jer testiraju vlastite granice izdržljivosti i ruše osobne rekorde. Drugi se natječu zbog osjećaja ponosa i slave kada stoje na pozornici s nagradom koja dokazuje da su najbolji. Postoje i oni koji se natječu zbog izazova; kako bi sebi i drugima dokazali da imaju sve što je potrebno da sudjeluju u natjecanju. Koji god bio razlog, važno je da dobro promislite i napravite to isključivo zbog sebe, a ne zato što želite nekoga impresionirati ili vaš trener misli da biste bili dobri. Osrednja motivacija vodi slabim rezultatima.
2. Možete li uložiti sve što je potrebno?
Pripreme za natjecanje dugoročna su obaveza koja će iscrpiti sve vaše resurse. Prije nego što se odlučite potpuno posvetiti tome, zapitajte se imate li dovoljno vremena, energije, snage, izdržljivosti, potpore, financijskih sredstava, mentalne i emocionalne stabilnosti. Nedostatak samo jedne od tih stvari može za sobom povući i nekoliko drugih. Primjerice, nemate nikoga za čuvanje djece dok ste na treningu? Morate pronaći dadilju. No već ste slabi s financijama? Najbolje da nastavite rekreativno trenirati dok ne budete imali dovoljno sredstava za sve to.
Osim toga, ovo pitanje morate postaviti i svojem partneru/partnerici. Provodit ćete sate i sate u teretani tijekom priprema za natjecanje. U početku ćete vjerojatno imati ogromnu podršku, no s vremenom će vašim bližnjima dosaditi vaši višesatni treninzi, pripremanje obroka i razdražljivost. Lako moguće da će vas iscrpiti sav taj fizički i emocinalni stres koji dolaze s pripremama za natjecanje. Ako se ne možete pravilno i temeljito pripremiti, onda to vjerojatno nije sport za vas.
3. Jeste li spremni izgubiti?
Na natjecanje ne dolazite biti prosječni, nego pobijediti. Neuspjeh može biti poražavajući za vaš ego. Upravo zato je važno u startu znati jeste li spremni izgubiti. Puno novih natjecatelja odlazi ljuto i frustrirano jer jednostavno nisu shvatili realnost ovog sporta. A ona se može sažeti u samo tri riječi – vjerojatno ćete izgubiti.
Bodybuilding je okrutan posao. Većina natjecatelja ne pobijedi. Čak i dugogodišnji bodybuilderi, koji imaju godine iskustva u pripremama za natjecanje, rijetko odlaze s nagradom u rukama. Stoga je jako važno pitati se jeste li spremni žrtvovati mjesece, ponekad i godine treninga, uz konstantno vaganje hrane i istrčavanje stotina kilometara na traci, da biste se s natjecanja vratili praznih ruku. Kao u svakom natjecateljskom sportu, i u bodybuildingu postoje pobjednici i gubitnici. A mnogi početnici ne shvaćaju tu jednostavnu činjenicu.