Zašto broj na vagi nije (baš) relevantan?

Ne znam za vas, ali ja sam odrastala u vrijeme kad se „javno“ vaganje na satu tjelesne i zdravstvene kulture prakticiralo bez ikakvog propitkivanja, kad se mršavost veličala gotovo svakom prilikom i kad još nije bilo ni naznaka da će obline i različiti oblici tijela, uključujući i ono što danas nazivamo „fit“, postati popularni. Bilo je to vrijeme u kojem je broj na vagi određivao je li netko mršav, prosječan ili pak ima prekomjernu tjelesnu težinu. Tada se često spominjao i BMI (body mass index), a u gotovo svakom broju popularnih časopisa bio je barem po jedan članak o tome kako smršaviti. Da se razumijemo, nije to bilo baš tako davno. 😉
Znam da danas situacija nije ne znam koliko bolja, ali čini mi se da su se neke pozitivne promjene ipak dogodile. Kao prvo, tu je cijeli body positivity pokret, body shaming se oštro osuđuje, a postali smo svjesni čitavog spektra između „mršavosti“ i „debljine“ koji je prepun prekrasnih i jednakovrijednih „oblika“. Tu je i fitness (ako mene pitate) imao važnu ulogu. Iako još uvijek možemo čuti izjave poput „nemoj dizat’ utege, nabildat’ ćeš se“, sve više žena prigrlilo je vježbanje s opterećenjima i osvijestilo koje genijalne promjene i prednosti ono donosi.
Ipak, „vage“ su nanijele određenu štetu brojnim generacijama. Opterećenost kilogramima, točnije brojkom na vagi, i dalje je prisutna kod velikog dijela populacije, posebno žena i mladih djevojaka. U ovom članku neću ulaziti u vrlo duboku problematiku poremećaja hranjenja, već bih vam samo željela napomenuti zašto se ne biste baš trebali obazirati na broj koji vaša vaga pokazuje i, po mogućnosti, vagu izbaciti iz svog stana.
1. Težina se mijenja iz dana u dan (čak iz sata u sat)
Broj na vagi ovisi o mnogo faktora – dobu dana, zadržavanju vode, vrsti (i količini) pojedene hrane, treningu, hormonima. Dakle, čim nešto ovisi o tolikom broju faktora, uistinu ne možemo reći da na temelju te informacije možemo donositi neke valjane zaključke, pogotovo ako ćemo se zbog tih istih zaključaka osjećati loše.
2. Mišići su teži od masnog tkiva
Ovaj argument ste sigurno već čuli, ali ponavljanje je majka znanja. Mišići su naprosto teži od masnog tkiva. Što to znači? Ako vježbate i stvarate mišićnu masu, broj na vagi neće se smanjivati. Štoviše, u nekim će slučajevima rasti. Nema potrebe oslanjati se na broj kad vrlo jasno možete vidjeti promjene na tijelu (čitaj: mišiće koji se ocrtavaju i način na koji vam odjeća stoji). Za one koji baš žele pratiti rezultate, više smisla ima mjeriti opseg pojedinih dijelova tijela klasičnim krojačkim metrom.
3. Gubitak na težini ne znači gubitak masnog tkiva
Kad kažemo da želimo smršaviti, uglavnom mislimo na gubitak masnog tkiva. Ipak, treba imati na umu da gubitak na težini ne podrazumijeva gubitak masti, odnosno masnog tkiva! Kao prvo, u početku neke dijete uglavnom ćete izgubiti višak vode. Gubitak masnog tkiva znatno je teže postići i to zahtijeva sveobuhvatan i „pametan“ pristup. Uz to, velikim restriktivnim dijetama (i lošim odabirom makronutrijenata) gubit ćete i mišićnu masu, što je još jedan argument u prilog tezi da nas broj na vagi može vrlo lako prevariti.
4. Broj na vagi ne označava razinu zdravlja
Jedna od čestih zabluda jest da mršavost, odnosno manja tjelesna težina znači i zdravlje. To, naravno, nije tako. Zdravlje ovisi o brojnim čimbenicima i tjelesna težina može biti samo jedan pokazatelj, ali uz mnoštvo drugih. Usvajanje zdravih životnih navika kao što su pravilna prehrana, redovita tjelovježba i što više kretanja općenito utjecat će na brojne odrednice zdravlja poput krvnog tlaka, šećera u krvi, kolesterola, a u konačnici i na poboljšanje zdravlja.
5. Razmislite o mentalnom zdravlju
Na kraju, konstantno vaganje može samo naštetiti vašem mentalnom zdravlju. Sklizak je to teren i za čas se „obično“ vaganje može pretvoriti u opsesivnu radnju. Opterećenost brojkama na vagi usmjerit će vaš fokus s onog najvažnijeg – kako se osjećate i odgovara li vam vaše trenutno stanje. Zato je najbolje posvetiti se ostvarivanju uravnoteženog životnog stila baziranog na brizi o sebi i svom zdravlju, pravilnoj prehrani, vježbanju i mentalnoj higijeni.