Vježbanjem do vitalnosti

Vitalnost je osjećaj koji vam omogućuje da na kraju teškog dana osjećate da imate snage i za novo sutra. Kako biste se osjećali vitalno i zadovoljno životom, trebali biste voditi računa o pravilnoj prehrani, što znači jesti niskomasne a istovremeno visokoenergetske namirnice, redovito vježbati i pronaći vremena i načina za opuštanje i punjenje baterija.
Bez obzira na to u kojoj se formi trenutno nalazite ili kojih ste godina, vježbanje će vam podignuti nivo energije i potaknuti osjećaj zadovoljstva. Poznato je da vježbanje potiče oslobađanje endorfina-tvari u mozgu koja utječe na dobro raspoloženje, smiruje i doprinosi jasnijem razmišljanju.
Vježbanje bi svakako trebalo postati dio svakodnevice, a svatko bi trebao osmisliti svoj vlastiti program vježbanja koji će biti u skladu s trenutnom formom, godinama, mogućnostima i željama.
Kako bi vježbanje postalo dio vaše svakodnevice, pomoći će vam slijedeći savjeti:
- Svakako odaberite nešto u čemu ćete uživati barem tri puta po pola sata tjedno. Jer bolje je redovito kraće vježbati, nego se povremeno preforsirati.
- Bez obzira za koji se tip vježbanja odlučili, uvijek počnite lagano, vodeći računa o svojim trenutnim mogućnostima, pa postupno pojačavajte tempo.
- Izaberite aktivnosti koje će biti u skladu s vašim potrebama. Npr. aerobno vježbanje poput hodanja, vožnje bicikla ili trčanja ubrzava disanje, rad srca i doprinosi sagorijevanju tjelesnih masnoća, pa ako imate problema s linijom neka od ovih vježbi može biti dobro rješenje za vas. Brzo hodanje ili plivanje povećava izdržljivost, joga fleksibilnost, dizanje utega snagu itd.
- Izaberite one fizičke aktivnosti koje vam oslobađaju um, dozvoljavaju da vam misli slobodno lete – tzv. meditaciju u pokretu (to može biti hodanje na duge staze, vožnja biciklom, plivanje).
- Razmislite o tome volite li vježbati samostalno ili kao dio skupine. Ako niste “samotnjak”, pridružite se nekoj skupini.
- Odaberite više od jedne vježbe da ne bi došlo do zasićenosti, a ujedno će se razgibati različiti dijelovi vašeg tijela.
I na kraju, vježbanje ne znači da se obavezno morate učlaniti u neki klub ili nabaviti neku skupu opremu. Neki oblici vježbanja možda su već povremeno dio vaše dnevne rutine (npr. hodanje, ples, vožnja biciklom), pa ih samo treba pretvoriti u redovne aktivnosti.
Autor: Dejan Krajči