Triatlon – test mentalne snage

Triatlon je olimpijski sport (od 2000. g. u Sydneyju) koji se sastoji od plivanja, vožnje bicikla i trčanja te se na natjecanjima i izvodi tim redoslijedom. Ako promatramo energetsku komponentu, triatlon spada u grupu aerobnih (najvećim dijelom) sportova. Najbolji opis triatlona je da je to sport izdržljivosti. Često se zna reći da je najteži sport koji danas poznajemo (ako uzmemo u obzir komponentu izdržljivosti i energetsku potrošnju mišića).
Varijante koje postoje su:
- Sprint distance: 750 m plivanje, 20 km bicikl, 5 km trčanje
- Olympic distance: 1,5 km plivanje, 40 km bicikl, 10 km trčanje
- Long course: 1,9 km plivanje, 90 km bicikl, 21,2 km trčanje (polumaraton)
- Ultra distance (IRON MAN): 3,9 km plivanje, 180 km bicikl, 42,195 km trčanje (maraton).
Gledajući samo najzahtjevniji oblik triatlona – IRON MAN, sigurno se pitate kako netko uopće može preplivati toliku udaljenost, a kasnije sjesti na bicikl i odvoziti 180 kilometara, koji često znaju biti puni uzbrdica i još za kraj pretrčati cijeli maraton! Odgovor leži u načinu na koji vrhunski triatlonci treniraju svoj organizam specifično za takav oblik aktivnosti. Dnevno odrade 5-6 sati treninga, ponekad i više, u kojima odrađuju dugačke dionice i to kombinaciju, npr. treninga plivanja ujutro (lagano i dugačko, s naglaskom na tehniku) i treninga bicikla popodne (dugačko, u kojem dio treninga odrade blizu anaerobnog praga). Na taj način pripremaju svoj organizam na dugačke i zahtjevne dionice ovakve vrste natjecanja.
Važnost ugljikohidrata
Pošto se sastoji od sportova koji se svi baziraju na izdržljivost, kod triatlonaca je jako bitan unos ugljikohidrata jer im je to glavni i najvažniji izvor energije za mišiće tokom treninga i samog natjecanja. Kod jednog natjecanja kao što je IRON MAN natjecatelju je potrebno oko 100 g brzih ugljikohidrata na dionicama bicikla i trčanja. Zbog toga triatlonci često koriste razne energetske gelove ili pločice u kombinaciji s vodom ili već gotova energetska pića. Važna je i pravilna hidratacija organizma jer kod sportova izdržljivosti, a pogotovo triatlona, sportaši kroz kožu (a na taj način se organizam hladi) gube velike količine vode, koje moraju nadoknađivati tokom i kada završe s natjecanjem (važno je napomenuti da se i prije samog natjecanja unosi određena količina vode i ugljikohidrata kao početna priprema organizma na zahtjeve natjecanja).
Triatlon može rekreativno trenirati tko god želi, od najmanjih uzrasta pa sve do starijih osoba (i iza 50. godine života, naravno prilagođeno njihovoj dobi). Takav oblik aktivnosti je pogodan za održavanje idealne tjelesne težine (zbog samih zahtjeva aktivnosti) te izuzetno pozitivno utječe na kardiovaskularni sustav organizma. Ukoliko želite probati nešto novo ili pak sami sebi dokazati da možete svladati jedno IRON MAN natjecanje i da ste prikriveni mazohist, trenirajte, budite uporni i naravno uživajte! 🙂