Mitovi o pravilnoj prehrani – mit #2 voće

MIT 2 – voće
Jedna od najvećih zabluda koju kod klijenata primjetim je ta da smatraju voće turbo zdravom hranom koju mogu jesti u izobilju ili još gore „ne jedem iza 18h, samo malo voća“.
Voće gledajte kao šećernu bombu s vitaminima i vlaknima!
Svedite konzumaciju voća na jednu šalicu dnevno, te se pokušajte ograničiti na bobičasto voće sa tankom korom koje ima manje šećera i više antioksidansa od ostalog voća. Ovaj savjet vrijedi pogotovo za one koji žele otopiti koju kilu i izgubiti kojim centimetar u struku.
Za one koji žele smršaviti, najbolje je jesti bobičasto voće, jer ima manje šećera i puno je antioksidansa!
voće = samostalni obrok
Osim toga, voće jedite kao samostalan obrok ili ga kombinirajte sa bademima, indijskim orasima, orasima, makadamijom, lješnjacima ili brazilskim orasima. U svim ostalim kombinacijama, pogotovo ukoliko voće jedete sa ostalom hranom za vrijeme doručka/ručka, vaša probava neće biti sretna pa će doći do nadutosti, vjetorova i slično. Osim toga, absorpcija hranjivih tvari će biti minimalna.
Voćni sokovi – da ili ne??
Još gora kombinacija su jako popularni voćni sokovi! E na to mi se već diže kosa na glavi, sada je hvala bogu ima poprilično.
Blendanjem ili protiskivanje gubite skoro sva vlakna pa time još više naglašavate učinak šećera iz voća koji dovodi do taloženja u masti ili u kroničnim slučajevima do masne jetre. Znam da će vam ovo zvučati gotovo nevjerojatno, kao naš predsjednik vlade dok priča hrvatski!
Pročitajte istinu o voću!
Međutim, istina je sljedeća: voćni sokovi, pa makar i oni domaći nisu ništa drugo nego voda sa šećerom i na vaš struk djeluje još gore nego da u vodu stavite žlicu kuhinjskog šećera!
Molim, zašto, kako, jesi ti normalan? Samo su neka od pitanja koje trenutno vičete u vaš ekran. Duboko udahnite i pročitajte objašnjenje!
Problem je što u voću ima puno fruktoze tzv. voćnog šećera koji pri ulasku u krv ne potiče lučenje inzulina (hormon koji transportira šećere u mišiće) nego ti šećeri idu ravno u jetru gdje se oni ne skladište u glikogen (zalihe šećera u jetri) nego se direktno spremaju u masti. Ukoliko se kronična izjelica voća, voćnih sokova i slatkiša (veliki udio fruktoze), savjetujem da si „proguglate“ pojam masna jetra!
Zaključak je sljedeći!
Nemoj te me krivo shvatiti i reći: to je onaj trener koji kaže da je voće nezdravo i da ne valja!
voće ima zdrava svojstva
Voće ima svoja zdrava svojstva kao što su vlakna, vitamini, minerali, veliki sastav vode i lužnata reakcija koja se stvara organizmu tijekom konzumacije voća što je jako važno za cijelokupno zdravlje. Ono što sam ovim člankom vama htio dočarati je sljedeće:
Ukoliko se želite riješiti masti, pogotovo one oko struka, voće je veliki „NO NO“ za vas.
Okrenite se povrću jer je većina povrća bogatija vitaminima, mineralima i vlaknima za razliku od voća!
Povrće, naročito ono zeleno lisnato, stvara najsnažnije lužnate reakcije u organizmu i zato što je najbolji odabir za cjelokupnog zdravlja našeg organizma!
Više o kiselosti i lužnatosti organizma u nekom sljedećem članku, a do onda…