Mišićna memorija zapravo je mit?

Uvriježeno je mišljenje da osobe koje su napravile dužu pauzu od sporta se brzo mogu vratiti u formu zbog “mišićne memorije”. Prema nekim teorijama, pa čak i starijim istraživanjima, sportaš koji je bio u odličnoj formi u prošlosti će se lakše vratiti u formu nakon određenog vremenskog razdoblja zahvaljujući upravo “mišićnoj memoriji“, jer učestalim ponavljanjem neke vježbe, mišići, odnosno naš „mozak“ koji upravlja njima, pamti taj pokret i lakše ga i učinkovitije ponavlja nakon dužeg pauziranja.
No, Malene Lindholm s Karolinska Instituta u Stockholmu provela je istraživanje koje pokazuje suprotno. Ona i njezin tim analizirale su rezultate 15-mjesečnog treninga izdržljivosti, u kojem su 23 osobe provela prva 3 mjeseca trenirajući 4 puta tjedno. Istraživanja su pokazala da su nakon 3 mjeseca treninga geni pozitivno reagirali i pojačali energiju i aktivnost mišića.
Zatim je uslijedilo 9 mjeseci bez treninga izdržljivosti, a istraživači su otkrili da su “efekti treninga bili izgubljeni“, odnosno da nije bilo nikakve razlike u aktivnosti gena tada i uoči prva 3 mjeseca treninga.
Veća vjerojatnost za “srčanu memoriju”
Važno je napomenuti kako, unatoč tome što je ovo istraživanje pokazalo da je “mišićna memorija” vjerojatno mit, to ne znači da ne postoji mogućnost “memoriranja” u drugim organima. Kako navode istraživači, vrlo lako je moguće da organi poput srca i kardiovaskularnog sustava mogu “zapamtiti” i omogućiti sportašima da lakše i brže dosegnu razinu fitnessa koju su imali. Također se navodi kako stanice unutar mišićnog tkiva koji nisu istraživane u ovom eksperimentu također mogu imati “neku vrstu memorije”.