Marko Drčić o važnosti trapeza i kako ga ojačati

Trapez je veliki mišić koji se od vrata spušta do polovine leđa. On je iznimno važan unatoč tome što ga mnogi bodybuilderi ne treniraju, posebno zato što smatraju da je jedna vježba na kraju treninga za ramena dovoljna.
Kada radite vježbu dupli biceps, trapez dominira stražnjim dijelom tijela, ramenim pojasom i leđnim djelom. Zato je dobro da bude jak i ogroman, jedino ako ste ektomorf kao ja – u tom slučaju ne treba pretjerivati jer sam po sebi raste ‘kao gljiva’.
Uloga snažnog trapeza
Ektomorfi imaju malo užu strukturu kostiju u ramenom pojasu i zbog toga trebaju biti poprilično oprezni. Za vrijeme treninga ramena treba paziti jer je dominantan i zapravo je umijeće ne pogoditi ga ako radite ramenu mišićnu skupinu koju većina početnika radi na krivi način (da ne skrećemo s teme, sljedeći put ćemo i to objasniti).
Takav trapezius može vam pomoći i prilikom rada nekih vježbi poput mrtvog dizanja, ramenog potiska i sjedećeg veslanja, ali i drugih vježbi u kojima je jednostavno neizostavan. A da ne govorim o izgledu i tjelesnim proporcijama.
Što je trapezius veći, to je izgled ramena “brutalniji”. Problem je u tome što neki ljudi pretjeruju pa im trapez izgleda loše ili naprave disbalanas ramena koji prelazi u laganu kifozu itd… Nažalost, zbog samog položaja ovih mišića, oni imaju prilično ograničene pokrete, pa samim tim i vježbe koje pogađaju isključivo ovaj mišić. Tako postoji samo nekoliko tipova vježbi koje možete raditi. To su povlačenja do brade (ili uspravna veslanja) i slijeganja ramenima. Naravno, u obzir dolaze sve varijacije ovih vježbi – prednje i zadnje slijeganje dvoručnim utezima, sa sajlama ili na mašinama, kao i slijeganje bučicama, zatim usko i široko povlačenje do brade s ravnom ili Z-šipkom i povlačenje sajlom.