Kefir – prirodni lijek za kojim rijetko posežemo
Kefir je probiotički napitak koji je jako cijenjen upravo zato što uspostavlja ravnotežu u crijevnoj flori i jača imunitet.
Neke od njegovih prednosti su to što djeluje kao najjače sredstvo protiv alergija i intolerancije na hranu, ubrzava zacjeljivanje tijela, smanjuje upale, detoksira tijelo, snižava šećer u krvi, visoki krvni tlak i visoke masnoće u krvi.
Ovaj fermentirani mliječni napitak podrijetlom s Kavkaza, dobiva se pomoću kulture kefira ili kefirnih zrnaca. Zrnca se sastoje od velikog broja dobrih, mliječno kiselih, octenih bakterija i sojeva kvasca.
Kefirno zrno nalikuje na cvjetaču i po sastavu je mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida.Vrlo je zanimljivo da se ti živući ekosustavi razmnožavaju u mlijeku i mogu živjeti vječno!
Kefir ima kremastu, rijetku konzistenciju i kiselkasto osvježavajući okus. Uobičajena količina alkohola u jednodnevnom kefiru iznosi oko 0,1%. Nakon nekoliko dana, nakon što je odstajao, može sadržavati čak do 3% alkohola, ovisno o mlijeku i uvjetima zrenja.
Napravite ga sami
U narodu se kefir širi na način da jedan čovjek pokloni nekolicinu zrnaca drugome, koji onda započinje svoj uzgoj.
Procedura pravljenja kefira je prilično jednostavna. Cjedilom se kefir odvaja od zrna koja se ubacuju u novu rundu mlijeka. Odvojeni kefir trošite ili ostavite na hladnom za kasnije.
Kako ga napraviti? Zrnca stavite u staklenu teglu i unutra dodajte malo hladnog mlijeka (kravlje, kozje, ovčje). Imajte na umu da je za pola litre kefira potrebno 10 ml ili dvije žlice ocijeđenih zrnaca.
Poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi jedan cijeli dan – sve dok se ne zgusne. Nakon toga ih procijedite i taj prvi kefir bacite.Ovaj postupak ponovite 2-3 puta, dok ne dobijete fini kremasti kefir.
Kako čuvati zrnca?
Ako redovito radite kefir, s vremenom ćete imati višak zrnaca. Malu količinu sačuvajte kako biste imali rezervu, upravo zato što mogu ‘uginuti’ ako se ne vodi briga o njima. Sačuvajte ih tako da ih isperete, posušite kuhinjskim papirom i zamrznete. Možete ih čuvati u zamrzivaču oko tri mjeseca.
Kako konzumirati kefir?
Ako tek uvodite kefir u svoju prehranu, bilo bi dobro da počnete s konzumacijom 1 dl dnevno. Morate znati da u početku može doći do prolaznih probavnih smetnji jer on radikalno mijenja sastav crijevne flore. Nakon određenog vremena možete piti i do litre dnevno kako bi učinak bio što bolji.