Kako izbjeći ozljede u treningu?
Osnovni cilj rekreativnog treninga je unaprjeđenje i održavanje zdravstvenog statusa, a tek onda poboljšanje kondicije i fizičkog izgleda. Nažalost često se osnovni cilj zanemaruje i narušava zbog želje za što bržim postizanjem sekundarnih ciljeva. Ipak, u konačnici svi žele da im tijelo bude zdravo i funkcionalno, da se dobro osjećaju i nemaju određene bolove, odnosno posljedice cijelog procesa treninga.
Uzrok velikog broja ozljeda u rekreaciji je generalna needuciranost rekreativaca, odnosno banaliziranje i omalovažavanje kineziologije kao struke, ali i masovnost samoprozvanih trenera koji također nisu svjesni kompleksnosti i odgovornosti ovog, u današnje vrijeme, vrlo popularnog posla.
Trening bi trebao otklanjati ozljede te utjecati na smanjenje bolova i podići tijelo na novi, zdraviji, funkcionalniji nivo s povišenim radnim sposobnostima. Jedino takav trening i takav rezultat treninga imaju smisla u rekreaciji. Da bi se osigurao takav trening potrebno se držati osnovnih principa sigurnosti i prevencije od ozljeda u treningu.
1. Uvodno-pripremni dio treninga
Kao što samo ime govori, u uvodno-pripremnom dijelu treninga pripremamo tijelo za glavni dio treninga na način da kroz lagano i postupno zagrijavanje podižemo tjelesnu temperaturu, a kroz opći i specifični dio treninga zagrijavamo i razgibavamo sve zglobove u tijelu te kroz određene vježbe mobilnosti specifično pripremamo tijelo za izvođenje zadataka u glavnom dijelu treninga!
2. Tehnika
Tehnika izvođenja vježbi je ključna za prevenciju od ozljeda. Tehnika izvođenja može biti loša od samog početka zbog neznanja ili se može narušiti prilikom treninga zbog kompenzacije tijela pri velikim naporima.
Inicijalno loša tehnika i nedostatak znanja da bi se uopće prepoznala loša tehnika s vremenom dovodi do velikih, kroničnih bolova i ozljeda. Učestalo izvođenje sitnih pogrešaka u konačnici dovodi do velikih problema. Osim ozljeda, loša tehnika se automatizira s vremenom i kasnije postaje ogroman problem prilikom novog usvajanja i usavršavanja pravilne tehnike. Da bi se izbjegli ovi početni problemi, važno je angažirati trenera kako bi vas naučio pravilno izvođenje određenog pokreta i kako biste u startu automatizirali pravilan pokret. Ukoliko je tehnika i dobra u startu, važno je da stručna osoba pogleda i procjeni da li je sve u potpunosti pravilno.
Drugi problem narušavanja tehnike se najčešće javlja kod naprednijih rekreativaca koji pod svaku cijenu žele napredovati u razvoju snage i izdržljivosti ili pak izgradnje mišićne mase. Važno je naglasiti da svi rekreativci koji zadovolje tehničko izvođenje vježbe također u velikom broju slučajeva nemaju znanje o planiranju i programiranju i ne znaju na koji način najefikasnije i najsigurnije postići progresiju u treningu. Zbog velike želje i motivacije najčešće dolazi do forsiranja opterećenja u treningu i izvođenja ponavljanja pod svaku cijenu. Kombinacijom umora, velikih težina, kompleksnih vježbi i narušene tehnike u velikom broju slučajeva umjesto napretka za nagradu dobijete ozljedu koja vas baci nekoliko koraka unazad, a ponekad vas toliko zakuca za dno da može prouzrokovati trajne zdravstvene posljedice. Da biste riješili ovaj problem morate biti strpljivi i polako graditi rezultata, ali jednako tako pronaći nekoga tko je stručan da vas vodi kroz cijeli proces i tko zna na pravilan i siguran način planirati i programirati trening.
3. Statičko istezanje i oporavak
Nakon odrađenog treninga vrlo je važno napraviti statičko istezanje za cijelo tijelo, a dominantno za one mišićne skupine koje su bile najaktivnije u treningu. Istezanje napravite kvalitetno, strpljivo i probajte shvatiti jednako važno kao i sve serije i ponavljanja koje ste napravili u treningu. Osim istezanja, kao početka oporavka važno je i pravilno rasporediti odmor između treninga. Tijelu je potrebno da se oporavi i dođe u stanje povišene radne sposobnosti kako bi svaki sljedeći trening imao smisla i osigurao novi i siguran napredak. Prekratka pauza između treninga također može uzrokovati pretreniranost i u konačnici dovesti do ozljede.
Slušajte struku, shvatite rekreaciju kao prevenciju vašeg zdravlja i nemojte omalovažavati kompleksnost kineziologije i trenerskog posla. Jedino tako ćete postići dobre rezultate, unaprijediti zdravlje i osjećati se bolje!