Inzulin i krvni šećer – drugi dio
Prošli smo put razglabali uzduž i poprijeko o tome kako inzulin snižava krvni šećer, gasi trošenje masnih naslaga, pali prekidač za pohranu masti čime vas deblja, a uz sve to još stigne poslati mišiće na kanibalizaciju.
Zašto je inzulin toliko važan?
Pa i nije skroz. Da naglasim, inzulin je vrlo važan zaštitnik od nas samih. Kao prvo, kada bismo, ne daj Bože, izgubili inzulin, prvi put kada bi naš krvni šećer skočio preko nedopuštene granice, ne bismo poživjeli vrlo dugo. Drugo, inzulin je snažan anabolički hormon i jedan je od ključnih faktora koji određuje mišićni rast. U ovom slučaju dobivamo kombinaciju dobrog i lošeg – povećat ćete ukupnu tjelesnu težinu, nešto ćete dobiti na mišićima, a nešto na masnim naslagama. Ovo je jedan od razloga zašto je praktički nemoguće dobiti mišićnu masu u isto vrijeme kada želimo izgubiti masne naslage (i drugi faktori sudjeluju, ali ovaj je najvažniji, za mišićni rast je potreban kalorijski suficit!). Određene razine inzulina su od krucijalne važnosti za mišićni rast, samo nemojte pretjerivati.
Držite se tjestenine, riže, krumpira, zobene kaše i ostalih klasičnih bodybuilderskih izvora ugljikohidrata. Prilično dobro ćete odraditi posao. Sigurno ste primijetili da o inzulinu nisam govorio baš u hvalospjevima kada sam spominjao hranjenje mišića šećerima. Ovo ima svoju svrhu, ali pripazite kada i zašto to radite. Gledajte to ovako. Što biste vi rekli da vam netko upuhuje zrak u pluća koja su veća popunjena njime?
Rizik koji se javlja je vezan za receptore u mišićima, sjećate se, to je onaj mali frajer koji sluša kako snažno inzulin kuca na vrata; on odlučuje da inzulin u posljednje vrijeme kuca malo prefrekventno i odlučuje ne otvoriti vrata koliko bi trebao. Poslije svega, mišići nisu presretni što se tiče cijele stvari. Inzulin baš i nije previše opterećen time – njegov je zadatak riješiti se opasnog šećera u krvi. Kako bi što bolje napravio posao, otpušta se još više inzulina kako bi povećao učinak. Ovo u stvari čini receptore još više ukočenijima, što vas dovodi u opasnost. Ako nastavite s takvom torturom prema svojem tijelu, možete završiti s dijabetesom tip II, gdje receptori zanemaruju ono kucanje inzulina. Loša je vijest da smanjena osjetljivost na inzulin u mišićima ne znači i smanjenu pohranu masnih naslaga (to može biti prilično loše ako imate ogromne količine inzulina koje se šetaju uokolo po krvotoku).
Održavanje receptora sretnima
Najlakši način kako održati receptore i samog sebe dotjeranima vrlo je jednostavan: trenirajte i srežite brze ugljikohidrate koliko je god moguće. Treningom smanjujete zalihe ugljikohidrata (glikogena) u mišićima pa kada šećer dospije u krvotok, niste prisiljeni hraniti mišiće jer oni sami traže popunjavanje nečim što im je neophodno za normalno funkcioniranje. Ovo je jedna od iznimki kada koristiti brze ugljikohidrate: odmah nakon treninga je dobro i nužno unijeti šećera! Ovo je jedinstveno vrijeme kada inzulin ne treba kucati. Zašto je to tako? Razmislite o svrsi i učinku – kada su mišići puni, treba ih se prisiliti na hranu. Kada su prazni, ne treba ih se na ništa prisiljavati jer su vrata širom otvorena!
Još je jedna stvar vrijedna spomena, a to je kromov pikolinat koji povećava osjetljivost receptora na inzulin, tako da se s manjom količinom inzulina obavi više „posla“. Prednost je očita: ukoliko je normalno potrebno X doza inzulina kako bi se obavio zadatak, povećat će se i pohrana energije u masne stanice. Ako srežemo dozu za određeni postotak i još uvijek obavimo posao, automatski ćemo srezati i pohranu u masne stanice. Riječ upozorenja: ovo je moguće dugoročno gledano, ništa se ne može napraviti na brzinu! Predoziranje kromom će vas vrlo vjerojatno dovesti do neke bolesti prije no što ćete postati definirani i izrezani. Držite dozu u normalnim granicama.
Posljednje, ali ne i najmanje važno, spomenut ćemo zašto je kreatin monohidrat dobro uzimati sa šećerom. Sročit ću to što je jednostavnije moguće. Brzi, tj. jednostavni ugljikohidrati vrlo brzo dolaze do mišića, a kreatin se na njih jednostavno nadoda. To je razlog zašto se kreatin tako brzo i efikasno apsorbira. Za očuvanje vašeg zdravlja, toplo preporučujem da pripazite na pravi tajming unošenja jednostavnih ugljikohidrata. Ne zaboravite da je pravo vrijeme upravo poslije iscrpljujućeg treninga kada mišići žude za hranom i kada svoja vrata ostavljaju širom otvorena kako bi popunili svoje glikogenske zalihe (tada nije potrebno ono kucanje inzulina, to upamtite).
Zaključak
- Jedite kompleksne ugljikohidrate
- Izbjegavajte jednostavne ugljikohidrate (jedina je iznimka odmah poslije treninga)
- Uzimajte kreatin s obrokom poslije treninga koji mora sadržavati jednostavni šećer
- Uzimajte vitamine i minerale svako jutro