Glutamin – zašto je toliko važan?
Glutamin, (skraćeno GLN ) jedna je od 20 aminokiselina. Značenje glutamina otkriveno je 1930. godine. Nobelovac Hans Adolf Krebs, jedan od najvećih biokemičara svih vremena i stručnjak za metabolizam koji je postao slavan po ciklusu limunske kiseline ili Krebsovu ciklusu, spoznao je važnost karbamidnog ciklusa u kojem glutamin ima važnu ulogu. On je prvi spoznao ulogu glutamata, glutamina i ketoglutamata u ponovnom punjenju dušičnih zaliha organizma. Ne spada u esencijalne aminokiseline, ali je vrlo bitan u određenim situacijama, uključujući intenzivne sportske aktivnosti. Glutamin je najbogatija aminokiselina u tijelu koja čini više od 60% slobodnog bazena aminokiselina u mišićima i više od 20% svih aminokiselina koje cirkuliraju. Kada se ne unosi dovoljno glutamina ili se on ne sintetizira dovoljno u jetri, organi kojima je on neophodan za rad (jetra, bubrezi, gušterača, imunološki sustav) uzimaju glutamin iz mišića. Ovo za posljedicu ima katabolizam mišića i svakako gubljenje mišićne mase, odnosno radi se o gubitku volumena mišićne ćelije koji ovisi od prisustva glutamina.
Glutamin igra važnu ulogu u različitim biokemijskih funkcija, uključujući:
- Amino šećer (npr. biosinteza glikoza – aminoglikan)
- Proizvodnja amonijaka u bubrezima
- Odstranjenje amonijaka
- Izlučivanje hormona rasta
- Prosljeđivanje ugljika
- Pred-tvar gama-aminobutirenske kiseline
- Biosinteza glikogena u jetri
- Gorivo ramjene tvari
- Prosljeđivanje dušika
- Proizvodnja nukleinskih kiselina
- Sinteza bjelančevina
- Sinteza karbamida (u jetri)
Glutamin je opsežno proučavan tijekom posljednjih 10-15 godina te se pokazalo kako je koristan u liječenju teških bolesti, ozljeda, trauma, opeklina, kao i za zacjeljivanje rana bolesnika nakon operacijskog zahvata. Glutamin se prodaje kao dodatak koji se koristi za rast mišića u dizanju utega, bodybuildingu, kod treninga izdržljivosti i drugih sportova. Dokazi ukazuju na to da kada uzimamo glutamin, dolazi do povećanja plazmatske razine hgh stimulacijom prednje hipofize.
U tijelu se to nalazi u krvi, kao i što je pohranjena u skeletnim mišićima. To postaje uvjetno bitno (zahtijeva unos iz hrane ili dodataka) u stanjima bolesti ili ozljeda.
Hrana bogata L-glutaminima jest govedina, piletina, riba, jaja, mlijeko, mliječni proizvodi, pšenica, repa, kupus, grah, špinat i peršin. Male količine slobodnog L-glutamina također se nalaze u biljnim sokovima. Zbog svega navedenog, vrlo je jasno zašto upravo glutamin smatraju najvažnijom aminokiselinom.