Evo koliko dugo smijete čuvati blagdansku hranu

Nakupilo vam se hrane za Božić, a tek čekate novogodišnje ostatke? Puno kolača, mesa, narezaka – sve to ima svoj rok trajanja. Vrijeme u kojima ih morate iskoristiti nije strogo postavljeno, no određena pravila ipak vrijede.
Ostaci vašeg ukusnog blagdanskog ručka ili večere jako se brzo mogu pokvariti, pogotovo ako nisu ispravno skladišteni. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u čuvanju jela:
Kolači
Kolači s kremom imaju kraći rok trajanja od onih suhih, zato ih čuvajte u hladnjaku najviše tri dana. Nakon toga ih više nije preporučljivo jesti. S druge strane, suhi kolačići mogu stajati do 7 dana u prikladnim posudama na suhom i hladnom mjestu.Nije pametno stavljati ih u hladnjak kako ne bi navukli vlagu.
Meso
Neovisno o kojoj se vrsti mesa radi, piletini, svinjetini ili ukusnoj puretini – meso u hladnjaku može stajati tri do četiri dana. Kako se ne bi pokvarilo, preporučuje se da ga stavite na hladno unutar dva sata nakon pripreme. Moguće ga je i smrznuti, ali postoji šansa da će izgubiti okus nakon odmrzavanja.
Uvijek pakete možete označiti datumima kako bi se kasnije bolje snašli.
Variva i juhe
Juhe i variva u frižideru mogu stajati do četiri dana. Ako ih zamrznete, možete ih čuvati i do 4 mjeseca.
Narezana salama
Mesne delikatese i salame koje nisu u originalnom pakiranju možete držati u hladnjaku tri do pet dana.
Sir
Mekane sireve trebate omotati masnim papirom, nikako plastičnom folijom. Tako ćete produžiti njihovo trajanje.
Tvrdi sirevi ipak mogu biti u plastičnoj foliji ili posudici.
Riba i morski plodovi
Riba definitivno ima najbolji okus kada je svježa i trebali biste ju pojesti što je prije moguće nakon što ju pripremite. Ako je ne namjeravate iskoristiti istoga dana kad ste je kupili, najbolje ju je zamrznuti.
Ako se radi o kozicama ili jastozima, ogulite ih i stavite u zamrzivač, tamo će biti sigurni za jelo tri mjeseca.