Čemu služe bjelančevine u prehrani?
Slažemo se svi da su proteini u prehrani iznimno važni. Također, znamo da su oni “graditelji” naših mišića koji većim unosom utječu na veće mišiće i sprječavaju proces njihovog katabolizma. Iako je preporučena dnevna doza za unos proteina prilično niska, neki ljudi i dalje ne unose dovoljne količine proteina.
Evo zašto to treba mijenjati:
-
Proteini smanjuju apetit i daju osjećaj sitosti
Sva tri makronutrijenta (Proteini, ugljikohidrati i masti) imaju drugačiji učinak na naše tijelo, a proteini daju tijelu osjećaj sitosti. Posljedično, ako unosite više proteina, manje ćete unositi masti i ugljikohidrata koji imaju znatno više kalorija po gramu. Proteini imaju termički efekt od 20 d0 30%, ugljikohidrati 5- 10%, dok su masti na dnu ljestivce s 1 do 3 %. Termički efekt je pokazatelj koliko je neka hrana sposobna povećati rad metabolizma radi razgradnje.
-
Proteini povećavaju mišićnu masu i snagu
Proteini su “graditelji” naših mišića, pa je logično da će veći unos proteina utjecati na veći rast mišića. Brojna istraživanja su pokazala da poećan unos proteina vodi do veće mišićne mase i veće snage – jer veći mišići dižu (puno) više od malenih bučica iz teretane. Svima koji su sportski aktivni preporučujem da povećaju svoj unos proteina. Odrezak, više jaja, čaša mlijeka… A za one koji vole brojkice: barem 1,3 – 1,4 g proteina na svaki kilogram tjelesne težine. Aktivnijim ljudima se preporučuje i 2 g proteina po kili težine.
-
Proteini povoljno utječu na naše kosti
Sigurno ste već čuli ludi argument da su proteini štetni za bubrege i uzrokuju rzane bolesti vezane uz bubrege. A isti trač dotiče se i kostiju. E pa ovo nije istina. Ovo je samo još jedan mit koji nema uporište u nijednoj validnoj studiji. Nekoliko dugogodišnjih istraživanja pokazala su da životinjski proteini imaju pozitivan utjecaj na naše kosti. Oni koji unose više proteina imaju čvršće kosti i posljedično, smanjen rizik od osteoporoze. Ovo može pomoći i ženama koje su prošle kroz period menopauze, nakon čega je rizik od osteoporoze veći. Njima se preporučuje dodatni unos proteina i naravno, da ostanu fizički aktivne.
-
Proteini ubrzavaju metabolizam i ubrzavaju topljenje masnoća
Kada pojedemo neku hranu, naš se metabolizam ubrzava kako bi probavio i apsorbirao hranu, za što našem tijelu treba energija. Proteini imaju najviši termički efekt, kojeg smo ranije već spomenuli. Povećan unos proteina također ubrzava metabolizam i povećava broj potrošenih kalorija. Na ovaj način možemo potrošiti dnevno 80-120 kalorija, što je ekvivalent 15ak minuta brzog hodanja. Nije loše 😉
-
Proteini mogu smanjiti pritisak
Visok krvni tlak ili hipertenzija je velik uzročnik srčanih udara i kroničnih oboljenja bubrega. Istraživanja su pokazala da povećan unos proteina utječe tako što aktivno smanjuje visok krvni tlak, ali i dovodi u ravnotežu razinu triglicerida i lipoproteina u tijelu.
-
Proteini omogućavaju brže zacjeljivanje ozljeda
S obzirom da su proteini graditelji naših mišića, organa i svih dijelova tijela, jasno je da unos proteina pomaže bržoj regeneraciji i oporavku ozlijeda na tijelu.
-
Proteini nam pomažu ostati fit, sada i u budućnosti
Što smo stariji, to su nam slabiji mišići – lomljiviji, nezgrapniji i slično. Sve to vodi do lakšeg lomljenja kostiju, lošijoj kvaliteti života… Proteini pomažu u prevenciji opadanja mišićne mase i preporučuje se ostati aktivan što je duže moguće, a ukoliko je moguće – uz utege!