Bez velikih težina nema rezultata?

U posljednjih nekoliko godina fitness industrija prepuna je novih trendova, različitih tipova treninga, novih rekvizita i metoda za postizanje što boljih rezultata. Za razliku od grupnih treninga s vlastitom težinom (Insanity, Zumba, Aerobic), u trend se počeo vraćati i težinski trening s osnovnim vježbama kao što su mrtvo dizanje, čučanj, razni potisci i povlačenja s olimpijskom šipkom ili bučicama. Odjednom su treninzi u kojima je dominantan razvoj mišićne izdržljivosti, odnosno veliki broj ponavljanja s manjim težinama postali treninzi koji ne daju rezultate, a težinski trening za razvoj maksimalne i submaksimalne snage jedini ispravan način za postizanje dobre kondicije, ispravljanja posture tijela i dobrog fizičkog izgleda. Jesu li zaista velike težine neophodne za postizanje dobre forme?
Bez obzira što se radi o treningu koji zaista puno pridonosi izgradnji tijela i svim navedenim dobrobitima, važno je naglasiti da je on samo jedan segment koji bi trebao biti zastupljen u cijelom procesu treninga, a ne jedini i isključivi način na koji se postiže dobra forma.
Da bi bilo koji od programa bio dugoročno održiv u rekreativnom vježbanju i dugoročno pozitivno utjecao na zdravlje, kondiciju i fizički izgled, morao bi imati BALANS u razvoju svih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i podjednako razvijati sve mišićne skupine u tijelu. Osim toga, važno je naglasiti da svaki trening mora biti van zone komfora i mora izazvati stres za organizam kako bi mogli napredovati u svim segmentima. Nakon takvog treninga tijelo se mora oporaviti i pripremiti za novi sljedeći trening koji treba odraditi u pravo vrijeme u stanju povišene radne sposobnosti. Cijeli proces treninga i prehrane je vrlo kompleksan ukoliko želite prave rezultate u smislu dobrog zdravlja, kondicije i fizičkog izgleda.
Trening bez velikih težina
Možemo li postići rezultate ako izuzmemo trening maksimalne i submaksimalne snage? Ovo pitanje ponajviše ovisi o tome koji su nam ciljani rezultati. Ako govorimo o rekreativnom vježbanju, najčešći cilj je izgradnja skladnog tijela atletske građe, dobre kondicije i poboljšanja zdravstvenog statusa. U tom slučaju, s adekvatnom prehranom i treningom s manjom težinom vanjskog opterećenja ili vlastitom težinom tijela možemo postići itekakve rezultate.
Izuzetno je važno pronaći adekvatne vježbe za određeni rekvizit ili varijante vježbi s vlastitom težinom koje će vam osigurati progresiju i vaš trening će sigurno dati sjajne rezultate. Za primjer, jednonožni čučanj će vam zasigurno dati više koristi od stražnjeg čučnja s dodatnim opterećenjem vaše vlastite težine. Osim što će svaku nogu podjednako aktivirati s istom težinom, uključit će vam i mišiće corea više nego stražnji čučanj s olimpijskom šipkom. Osim razvoja snage, jednonožni čučanj će utjecati i na razvoj ravnoteže i osigurati pojačanu potrošnju kalorija zbog aktivacije više mišića i sposobnosti u isto vrijeme.
Trening mora biti izvan zone komfora
Bez obzira koji tip treninga radili, morate regulirati ukupno opterećenje. Ako radite trening s velikim težinama, onda će vam fokus opterećenja biti na intenzitetu, odnosno ukupnoj težini utega koju podižete, a ekstenzitet, odnosno broj ponavljanja će biti manji. Za razliku od toga, ako radite vježbe s vlastitom težinom ili manjim težinama rekvizita, onda fokus mora biti na broju ponavljanja i dužini rada kako bi trening imao smisla. U oba slučaja, ako poštujete principe opterećenja, vaše tijelo će napredovati, razvijati sposobnosti i biti snažnije, izdržljivije i ljepše. Kombinacijom različitih tipova treninga izvan zone komfora postići ćete najbolje rezultate.
Ništa bez dobre tehnike izvođenja
Osim principa ukupnog opterećenja treninga, u svakom slučaju izuzetno je važna tehnika izvođenja. Trenirate li van zone komfora, morate biti fokusirani jer će vaša snaga i izdržljivost padati, što može utjecati na tehniku izvođenja vježbe. Samo tehnički pravilno izvedeni pokreti s maksimalnim opterećenjem mogu omogućiti napredak; sve ostalo može prouzrokovati ozljedu.
Zaključak
Trenažni proces i prehrana u rekreativnom vježbanju vrlo su kompleksni segmenti s velikim brojem mogućnosti, koji vam mogu dati odlične rezultate samo ako su dobro i pametno planirani i prilagođeni vašim potrebama.