Ususret Olimpijskim igrama – Ana Đerek (intervju)
Gimnastika je njena velika ljubav od malih nogu te u svojoj karijeri Ana Đerek niže samo vrhunske rezultate. Dok nekima tijekom cijele sportske karijere ne pođe za rukom izboriti se za nastup na Olimpijskim igrama, našoj poznatoj gimnastičarki to je do sada uspjelo već dva puta. Nakon nastupa na OI u Rio de Janeiru 2016. godine, za nekoliko dana Ana će se ponovno boriti za olimpijsku medalju. Ovih se dana u Olimpijskom kampu priprema za nastup u Tokiju i unatoč uzbuđenju i finalnim pripremama izdvojila je malo vremena za nas kako bi nam otkrila kakva je atmosfera tamo te koja su njena očekivanja.
1. Do Olimpijade je ostalo tek nekoliko dana. Ponos, uzbuđenje, strah… Koji osjećaj prevladava?
Zadnjih dana je bilo dosta nervoze čak, više zbog Covid testiranja, papirologije i toga, nego zbog samog natjecanja jer je sve puno kompliciranije nego inače. Trenutno sam u Olimpijskom selu i prevladava uglavnom uzbuđenje oko svega. Iako je sve pod strogim pravilima, ipak uživamo i sretni smo što smo napokon tu.
2. Kako bi ocijenila svoju formu u ovom trenutku?
Moja forma može biti bolja s obzirom na to da imam dvije ozljede koje se ne mogu sanirati dok se natječem i treniram svakodnevno, tako da ne mogu dati 100% od sebe na svakom treningu, ali trudim se i dajem koliko mogu. Pokazala sam na Svjetskom kupu u Osijeku prije samo par tjedana da i dalje kvalitetno treniram i nadam se da ću to isto pokazati sad i u Tokiju.
3. Koja su predviđanja za Tokio?
Moja predviđanja su upoznati različite ljude, sprijateljiti se, zabaviti se i uživati u svakoj minuti svakog dana. Rezultatski nisam konkurentna za medalje ili finale, ali bih voljela odraditi svoje onako kako znam.
4. Nastupaš na gredi i na parteru. Što ti je draže i gdje očekuješ bolji rezultat?
Na treningu mi je draža greda, ali na natjecanju mi je draži parter. Greda je na treningu najzanimljivija, najmanje opasna i fizički mi je dosta lakša od partera. Bolji rezultat očekujem na parteru; to je ipak moja najjača sprava.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
5. Tko ti je najveća konkurencija?
Ovaj sport ima tu sreću i nesreću da si sam sebi najveća konkurencija. Naravno, tu su jake zemlje kao što su Amerika, Rusija i puno drugih koji su konkurencija, ali se na kraju boriš sa sobom i sa svojom glavom jer ništa ne znači što sve drugi rade ako ti ne odradiš svoje bez greške.
6. Pripreme za Rio vs pripreme za Tokio – što se promijenilo?
S obzirom na to da sam 5 godina starija, dosta sam i zrelija, lakše prolazim probleme, bolje se poznajem i bolje poznajem svoju gimnastiku te što mi točno treba da bi se osjećala dobro i spremno. Sad više uživam u samim Igrama i procesu treninga nego prije i dosta sam opuštenija. Ne radim više višeboj, tj. sve 4 sprave, nego dvije koje volim i koje mi bolje idu, tako da i to dosta znači da je sve skupa barem malo fizički lakše.
7. Smatraš li da je dobro da su se Olimpijske igre odgodile za ovu godinu? Je li te ta odluka demotivirala?
Odluka me nije demotivirala; postojala je opcija da se Igre nikad ne održe, što bi srušilo snove velikom broju sportaša, ili to da se održe godinu dana kasnije, tako da smo svi zahvalni što nije došlo do prve opcije. Na tu odluku sam gledala kao na godinu dana više za pripreme i za pojačati vježbe.
8. Kako komentiraš činjenicu da ove godine na OI imamo najmanje predstavnika od davne 1992.?
Ne znam što bih pametno rekla osim da razumijem sportaše i razumijem da se u nekim sportovima dogodila izmjena generacija i treba proći više vremena da bi se s novim generacijama došlo do ovakvih rezultata. Mislim da je jedan od razloga i sama naša kultura sporta i načini na koji se tretira sportaša koji nema europsko, svjetsko ili olimpijsko zlato.
9. Koliko će situacija s koronom utjecati na organizaciju Olimpijskih igara? Hoće li biti gledatelja i hoćete li se smjeti družiti sa sportašima iz drugih zemalja?
Gledatelja neće biti i ne možemo ići gledati druge sportove što je najveća promjena. Također se svaki dan svi testiramo, ali ne iz nosa nego iz sline tako da nam nije ni to naporno. Druženje je dozvoljeno, ali samo u Olimpijskom selu; ne smijemo van sela.
10. Nakon OI vjerojatno slijedi zasluženi odmor. Kakvi su ti planovi?
Mislila sam otići na godišnji tjedan dana samo, vratiti se u dvoranu, trenirati i spremati se za svjetske kupove u 9. mjesecu, ali s obzirom na ozljede nemam više planova jer još ne znam kako će izgledati oporavak i terapija. Uživat ću na moru, sa svojima koliko stignem i to je za sad sve od mojih planova. 🙂
Ovim putem se želimo još jednom zahvaliti Ani na izdvojenom vremenu te u ima cijele naše redakcije poželjeti puno sreće i uspjeha u Tokiju.
Ana, sretno! 🙂