5 uobičajenih pogrešaka tijekom mršavljenja

Proces mršavljenja s ciljem postizanja određenog fizičkog izgleda ponekad može djelovati pomalo zbunjujuće i komplicirano. Ne brojite kalorija, ali pazite na prehranu i unos nutrijenata. Znate da više ponavljanja znači veću potrošnju kalorija, no tako je teško izgraditi mišiće. Također, čuli ste da je smanjen unos ugljikohidrata sasvim u redu i može vam pomoći u postizanju cilja. U svim ovim informacijama lako se izgubiti. Bez brige, mi ćemo vam pomoći. Pravilno se hranite, redovito trenirajte i izbjegavajte ovih 5 uobičajenih pogrešaka kako biste što prije doveli svoje tijelo u top formu.
1. Izbacivanje ugljikohidrata iz prehrane
Istraživanjima je dokazano da su ugljikohidrati iznimno važni u održavanju optimalne razine trijodtironina, hormona štitnjače koji kontrolira metabolizam. Kod ispitanika koji 2 tjedna nisu jeli ugljikohidrate metabolizam se usporio za čak 47%. Izbacivanje ugljikohidrata iz prehrane negativno će se odraziti i na vaš trening jer glikogen sudjeluje u proizvodnji ATP-a (adenozin trifosfata), koji služi za pohranu i transport energije unutar stanica. Istraživanje je pokazalo da 120-130 grama ugljikohidrata dnevno pomaže održati zdravu razinu trijodtironina. Također, pokazalo se da je 50 grama ugljikohidrata najmanja količina koja izaziva male promjene u razini ovog hormona.
Rješenje: Nikada nemojte u potpunosti izbaciti ugljikohidrate iz prehrane. Istraživanja su pokazala da smanjen unos ugljikohidrata (manje od 100 g) dva dana u tjednu puno učinkovitije pomaže u mršavljenju. Stoga, ostavite ugljikohidrate na svom jelovniku, samo dvaput tjedno smanjite njihov unos, ali ne manje od 50 grama dnevno.
2. Naglo povećanje intenziteta treninga
Jedan od najbržih načina da negativno utječete na svoj metabolizam definitivno je naglo povećavanje intenziteta trening dok ste na nekoj redukcijskoj dijeti. Naime, vaše tijelo će svakako pokušati zadržati trenutno stanje. Ako pretjerujete s treningom (npr. cardio dvaput dnevno) tijekom smanjenog kalorijskog unosa, tijelo će se tome oduprijeti na način da smanji potrošnju energije. To znači usporavanje metabolizma i središnjeg živčanog sustava, što u konačnici vodi manjoj potrošnji masti.
Rješenje: Krenite lagano, zatim kako napredujete postupno povećavajte trajanje, intenzitet, težinu i učestalost treninga.
3. Trening s laganim utezima
Mnogim ljudima logično je koristiti teške utege kada žele povećati mišićnu masu, a lakše utege kada žele smršaviti i utegnuti tijelo. Međutim, iz perspektive vašeg tijela, ovakvo je razmišljanje pogrešno. Kalorijski deficit svojevrsna je prijetnja za vaše tijelo, pa mu je primarni cilj zadržati samo ono što mu je neophodno, a mišići ne pripadaju u tu kategoriju.
Rješenje: Kako biste sačuvali što više mišića u procesu mršavljenja, morate nastaviti trenirati s većim težinama. Ipak, u ovoj fazi morate za trećinu smanjiti uobičajeni volumen treninga, a opterećenje treba biti 75-85% od vašeg maksimuma.
4. Jednolična prehrana
Za nijednu namirnicu ne može se tvrditi da je najbolja i da će vas upravo ona dovesti do vašeg cilja. Skoro svaka namirnica sadrži mnoštvo korisnih nutrijenata, koje možda kod drugih ne nalazimo. Stoga, kada se ograničavate na samo jednu vrstu hrane, primjerice pileća prsa, u organizam unosite samo određene nutrijente, dok ostali važni mikronutrijenti ostaju zanemareni.
Rješenje: Birajte raznovrsne i visokokvalitetne namirnice, poput puretine, govedine, ribe, žitarica, mahunarki, sjemenki, voća i povrća. Izbjegavajte redovitu konzumaciju iste hrane jer će vam, između ostalog, brzo dosaditi.
5. Zanemarivanje kalcija
Jako često ljudi dok su na dijeti povećavaju unos proteina, a smanjuju ugljikohidrate i masti. Dugotrajna visokoproteinska dijeta bez dodatnog unosa kalcija u obliku suplemenata može poremetiti razinu kalcija u organizmu. Naime, takva prehrana potiče povećano izlučivanje kalcija kroz urin i povećava rizik od osteoporoze i bubrežnih kamenaca.
Rješenje: Svakako se odlučite za suplementaciju u obliku kalcija s dodatkom vitamina D3.