Vodič kroz vježbe disanja
Vježbe disanja već se godinama koriste u svrhu poboljšanja relaksacije. Tradicionalna medicinska praksa definira vježbe disanja kao fizikalnu tehniku koja pomaže u borbi protiv anksioznosti i redukciji akumulacije stresa. Ova je pradavna vještina ponovno vraćena u pogon i uvedena u bodybuilding kao krucijalna komponenta i pomoćna tehnika generiranja, razvoja i toniziranja mišića.
Istraživanja su ustanovila da jednostavne i osnovne vježbe disanja prije treninga, uvelike mogu pomoći u poboljšanju rezultata bodybuildinga. Vrhunski bodybuilderi sada znaju i koriste vježbe kojima motre svoj osnovni ritam disanja, kvalitetu pa čak i intenzitet. Vježbe zagrijavanja se uglavnom sastoje od reguliranja disanja kao uvod u glavne vježbe. Da bi to učinio, bodybuilder treba udisati i izdisati normalnom brzinom i intenzitetom. Bodybuilder će na taj način promatrati postupke svog tijela kao što su postupno dizanje i posljednično spuštanje trbuha kao i prsnog koša. Kod ovih vježbi, restriktivno disanje proizlazi zbog preuske odjeće, lošeg držanja ili neusklađenih emocija što stvarno može biti obeshrabrujuće. Frekvencija disanja i intenzitet uvijek moraju biti mirni i usklađeni od najmanje 10 pa do 16 puta u minuti.
Kada bodybuilder pomno promotri svoj ritam disanja, kvalitetu i intenzitet u usporedbi s osnovnim predlošcima, on ili ona prelaze na sljedeću fazu vježbi disanja. Trebaju sjesti ili stati u komforan položaj na nekoliko trenutaka držeći pritom svoju kralježnicu ravnom i opuštenom. Kontrolirani stil disanja uvijek mora inkorporirati spore, kontinuirane i duboke udahe zraka do kad se pluća u potpunosti ne rašire. Uporan nadzor regije pupka za vrijeme njezinog dizanja ili potisaka prema naprijed mora dati uvid u to koliko ste održali ili poboljšali šupljinu u koju zrak može ući u što većoj mjeri. Bodybuilder mora postupno izdahnuti uvlačeći regiju pupka što više prema leđima. Izdah bi uvijek trebao rezultirati potpuno ispražnjenim plućima, popraćen relaksacijom prije nego bodybuilder ponovno udahne novu količinu zraka. Sve vježbe disanja bi trebale biti spore i kontrolirane što znači da količinu zraka koju udahnete morate i izdahnuti u jednom ciklusu. Prebrzo disanje uzrokuje hiperventilaciju.
Sve vježbe disanja prije ili za vrijeme bodybuilding treninga se moraju konzistentno ponavljati kroz sve programe bodybuildinga. Dobar program je osnažen relaksacijom mišićnog sustava i aeriran oksidacijskim procesima. Zato loše disanje ometa bolje rezultate i prikriva pravu istinu. Kladim se da ste u svojim programima do sada sve pokušali promijeniti, a na disanje nikad niste ni pomislili. Stoga nemojte na to zaboraviti kada se već toliko preporuča i kada je dokazano kao beneficijalni faktor. Svoje vježbe disanja, ali i ostale vježbe, uvijek izvodite u prostorima u kojima je osiguran stalan protok svježeg zraka jer vam je kao bodybuilderu potrebno mnogo kisika kako biste svoje mišiće držali u pogonu. Prelazak na konkretne vježbe s utezima ne znači da ne morate paziti na svoj tempo disanja. Podizanje velikih tereta naročito zahtijeva kontinuiranu inhalaciju kroz nos sve dok se pluća u potpunosti ne ispune zrakom. Pupak bi se trebao kretati prema van kako se pluća pune prema vrhu. Iako se udisanje odvija kroz nos, izdisanje bi se trebalo odvijati oralnim putem kako bi postigli potpunu depleciju pluća.
Oksidacija masnoća i sinteza energije uvelike se poboljšava adekvatnim vježbama disanja prije i za vrijeme bodybuilding treninga. Pravilnim disanjem nećete samo povećati učinkovitost svojih mišića, nego ćete ih i održati agilnima.