Što je binge eating?
Binge eating, ili prejedanje u kratkom vremenskom periodu, postaje sve rašireniji poremećaj prehrane koji utječe na mnoge ljude diljem svijeta. Dok su poremećaji prehrane poput anoreksije i bulimije često istaknuti u medijima i javnim raspravama, binge eating poremećaj (BED) često ostaje manje prepoznat, ali jednako važan. Što zapravo znači prejedanje i kako se razlikuje od normalnog konzumiranja hrane?
Osjećaj gubitka kontrole
BED poremećaj karakterizira konzumiranje velike količine hrane u kratkom vremenskom periodu, često praćeno osjećajem gubitka kontrole. Osobe koje pate od ovog poremećaja često se suočavaju s osjećajem srama, krivnje i nekontrolirane žudnje za hranom. Ključna razlika između prejedanja i uobičajenog jedenja je upravo taj gubitak kontrole i osjećaj nemogućnosti zaustavljanja konzumacije hrane, čak i kada su siti.
Psihološki ili emocionalni okidač
Važno je napomenuti da BED poremećaj nije samo pitanje prejedanja. Često leži dublji emocionalni ili psihološki uzrok koji potiče ovakvo ponašanje. Stres, tuga, dosada, ili čak nisko samopouzdanje mogu biti okidači za binge eating epizode. Na taj način, hrana postaje način suočavanja s emocionalnim problemima, često služeći kao privremena utjeha ili bijeg od stvarnosti.
Vanjski utjecaj
Uz to, društveni i kulturalni pritisci također mogu doprinijeti razvoju BED poremećaja. Stalni pritisak da se bude vitak ili da se zadovolji određeni ideal ljepote može stvoriti disfunkcionalan odnos prema hrani i tijelu. Medijski prikazi savršenih tijela i dijeta mogu stvoriti osjećaj nedostatka i nezadovoljstva, potičući ljude da koriste hranu kao sredstvo za borbu protiv tih negativnih osjećaja.
Nije dovoljno prepoznat
Za razliku od drugih poremećaja prehrane, poput anoreksije ili bulimije, binge eating poremećaj često ostaje neotkriven i nedovoljno tretiran. Mnogi ljudi koji pate od BED-a osjećaju stigmu ili sram zbog svog ponašanja te se stoga ne obraćaju za pomoć. Međutim, važno je prepoznati da binge eating poremećaj nije samo pitanje nedostatka samokontrole ili volje. To je kompleksno stanje koje zahtijeva podršku, razumijevanje i stručnu pomoć.
Kako riješiti ovaj problem?
Tretmani za BED poremećaj obično uključuju kombinaciju terapije, promjene životnog stila i podrške zajednice. Kognitivno-bihevioralna terapija može pomoći ljudima da prepoznaju i promijene negativne obrasce razmišljanja i ponašanja vezane uz hranu. Također je važno raditi na razvijanju zdravijeg odnosa prema hrani i tijelu, što uključuje prepoznavanje i obrađivanje emocionalnih problema koji leže u osnovi poremećaja.
U konačnici, podrška obitelji, prijatelja i stručnjaka od ključne je važnosti za oporavak od binge eating poremećaja. Edukacija i razumijevanje ove mentalne bolesti mogu pomoći u uklanjanju stigme i osigurati da oni koji pate od ovog poremećaja dobiju potrebnu pomoć i podršku. Samo kroz zajednički rad možemo stvoriti okolinu u kojoj svi možemo imati zdrav i pozitivan odnos prema hrani i tijelu.