Povezanost kralježnice i posture tijela

Kralježnica (columna vertebralis) je čvrsta koštana struktura koja je omogućila evoluciju sisavaca. Za razliku od životinja, ljudska kralježnica ima prirodne krivine. Kifotična krivina je primarna krivina. Ona uključuje sakralanu i torakalnu kralježnicu dok je lordotična krivina sekundarna i ona uključuje cervikalnu i lumbalnu kralježnicu. U maternici, kralježnica ima samo primaru krivinu. Sekundarna krivina se javlja kada dijete prolazi kroz cerviks tijekom vaginalnog poroda. Cervikalna lordoza se javlja kada dijete počinje podizati glavu čime započinje njegovo promatranje svijeta i istraživanje. Kada dijete počne sjediti, razvija se lumbalna lordoza. Još u doba Hipokrata, učenici su podučavani kako je kralježnica uzrok mnogih bolesti. Jačanjem kralježnice je omogućeno uspinjanje na dvije noge i omogućavanje svrsishodnih pokreta. Promjenom u posturi, prvo dolazi do deformiteta kralježničnog stupa što ukazuje na posturalne promjene.
Anatomija
Kralježnica je građena od 33-34 kralješka. Kralješci su kratke kosti, a dijelimo ih na 7 vratnih kralježaka, 12 prsnih, 5 slabinskih. 5 križnih i 3-4 trtična kralješka. Međusobno se razlikuju građom i nastavcima koje osjećamo kada se naslonimo na tvrdu klupu u staroj planinskoj kući. Na kralješke se vežu mišići koji djeluju kao elastične trake. Tako je kralježnica kao koštana struktura međusobno spojena. Ligamenti omogućavaju dodatnu zaštitu kralježnice. Zbog svoje građe mogu podnijeti veliku količinu sile. Između kralježaka se nalazi diskus intervertebralis. Izvana je čvrst, iznutra je želatinozan. To je jastučić koji služi za amortizaciju sila. Zbijenost kralježaka štiti kralježničnu moždinu. To je komunikacijski kanal između mozga i cijelog ljudskog tijela. Moždinski živci izlaze iz kralježnične moždine i šalju informacije mozgu kako bi se proveo podražaj i tako uspostavila funkcija osjetila i mišićnog sustava.
Pokreti kralježnice
Pretklon (fleksija) je savijanje tijela naprijed, dok je zaklon (Ekstenzija) savijanje tijela unatrag. Otklon (lateralna fleksija) je savijanje tijela bočno, a okret (Aksijalna rotacija) uključuje uvrtanje/torziju oko vlastite osi. Aksijalna ekstenzija je protezanje tijela prema gore, što je slično buđenju i rastezanju u jutarnjim satima.
Postura i kralježnica
Nepravilnost u posturi uslijed skraćenja pojedinih mišića dovodi do spazma, boli i poremećaja estetike tijela. Vojnička postura, kifoza, lordoza i skolioza nose za sobom niz sindroma kao cervikobrahijalni sindrom, sindrom low back pain… Takva stanja se tretiraju kineziterapijom ili uvriježenim nazivom u narodu „medicinska gimnastika“ – proces koji uklanja bol ako se radi pravilno i programirano pod stručnim vodstvom trenera. U tome je razlika kada klijent odabire osobu koja će ga voditi kroz proces ozdravljenja skraćene muskulature, a istovremeno jačanja oslabljenih mišića.
Jak koliko je jaka najslabija karika
Koliko puta smo vidjeli osobu koja ima razvijenu prednju muskulaturu, dok mu je bočna strana slaba, zbog čega nastupa kompenzacijski mehanizam. Koliko god se razvila fleksibilnost u pojedinim mišićima, antagonisti ili sinergisti mogu biti skraćeni što će omesti pokret. Dugotrajan obrazac pokreta dovodi do novog pokreta koji nije funkcionalan. S vremenom se javlja nova postura koju je teško promijeniti. U skladu s njom, odabiremo aktivnosti kojima se nikako ne bismo smjeli baviti. Skraćeni, „nabijeni“ mišići traže još težine. Nije zlato sve što sja! Pokret koji nije funkcionalan, ne može biti lijep ni sportski koristan!