Djeca i utezi
Desetljećima su liječnici i drugi takozvani stručnjaci obeshrabrivali djecu za dizanje utega zbog nečega što su oni smatrali da sprječava rast i suzbija koštanu hrskavicu. Uzimajući u obzir što sve djeca rade, trče, penju se, skaču – obično s krovova i drveća – ta teorija baš i nije imala smisla. Sada istraživanja pokazuju da je opasnost treninga snage po mlade ipak bila neopravdana.
Istraživanje
Prema SportsHealthJournal.org, posljednja istraživanja pokazuju da sudjelovanje u treningu snage pa čak i na kratko vrijeme u djetinjstvu, a posebno u adolescenciji ne samo da poboljšava tjelesnu kompoziciju mlade osobe, nego diže samopouzdanje i popravlja krvnu sliku.
Vrijeme je da djeca iz ruku bace džojstike, maknu se od televizora i računala, pohitaju u teretanu, prime utege i naprave nešto za sebe, svoje zdravlje i svoje roditelje!
Istraživanje ukazuje na to da sportaši predpubertetske dobi mogu povećati snagu i za 50% nakon osam do dvanaest tjedana pravilno izvedenog programa s utezima. Također, vrlo lako povećavaju gustoću kostiju i popravljaju tjelesnu kompoziciju, balans i profil lipida. Tako barem tvrde koautori mr.sc. Katherine Stabenow Dahab i mr.sc. Teri Metcalf McCambridge iz bolnice John Hopkins u Baltimoreu.
Njihova preporuka?
„Cilj bi trebao biti izvesti dvije do tri vježbe po mišićnoj grupi. Najbolje bi bilo započeti s jednom do dvije serije po vježbi sa šest do petnaest ponavljanja u svakoj seriji. Sudionici bi trebali odmarati jednu do tri minute između svake serije. Prikladna težina bi trebala omogućiti pravilno izvođenje vježbe, priuštiti nešto umora, ali ne i dovesti do potpune iscrpljenosti.“
Također kažu da je odrasli nadzor jedna vrlo bitna stavka kada se radi o dječjem uspjehu. Djeca, osobito dječaci, mogu vrlo često vođeni egom precijeniti svoje mogućnosti, pretjerati s težinama, krivo izvesti vježbu i na kraju se ozlijediti.
Međutim, Dahab zaključuje: „Zdravstvene blagodati treninga snage uvelike nadilaze potencijalne rizike. Trening snage, kada se pravilno izvede, može povećati dječju snagu i ukupno zdravlje kao i kod svih adolescenata bilo kakvih sportskih vještina. To je posebno važno u današnjoj znanosti gdje broj pretile djece iz dana u dan postaje sve veći.“