Core – baza svakog sporta
Slojevito odijevanje je potrebno kako bi tijelo moglo zadržati tjelesnu temperaturu, odnosno spriječiti gubitak topline za vrijeme hladnih zimskih mjeseci. Prilikom odlaska na skijanje nosimo bazni, srednji i površinski (završni) sloj odjeće. Najčešće pazimo na vrstu materijala od kojeg je napravljena skijaška odjeća jer se u protivnom gubi njezina funkcija, odnosno zaštita od niskih temperatura. Možemo li vizualizirati slojevitu odjeću kao slojeve mišića u abdominalnoj šupljini? Počevši od najdubljeg Transversusa kao baznog mišića za stabilizaciju kralježnice i trupa, zatim Obliquusa Internusa i Externusa kao središnji sloj, potom površinski i najzanimljiviji jer je najdostupniji oku – Rectus abdominis ili tzv. six pack.
Drugi primjer za vizualizaciju corea izgledao bi kao noćni ormarić koji ima 29 ladica. To je broj mišića corea koji se odnosi na kompleks zdjelice, kuka i abdomena. Kada popusti jedan nosač police, slabost će se odraziti na susjedne police, što u konačnici dovodi do gubitka funkcije ormara. Baza za stabilnu kralježnicu, zdjelicu i toraks su mišići corea koji su međusobno povezani fascijom.
Core nije six pack
Core je mišićna kutija u kojoj se abdomen nalazi sprijeda, paraspinalni mišići i gluteus straga, dijafragma kao krov ili poklopac kutije na vrhu, dok je mišićno dno zdjelice kao duboka baza. Upravo takva snažna sinergija muskulature omogućava funkcionalnu pokretljivost ekstremiteta. Dakle, prije izgradnje gladijatorskog izgleda, potrebno je ojačati ono što je najmanje vidljivo.
Upravo na tome se temelji u svijetu dobro poznat fitness trend koji je prije mnogo desetljeća bio poznat u sportskoj medici. Naime, kineziterapija kao kineziološka grana je utemeljena upravo na stabilnosti centralnog dijela, odnosno trupa kako bi prevenirala ozljede i omogućila rehabilitaciju ozlijeđenog dijela tijela. Pilates kao umijeće kontrologije zasniva se na čvrstoj jezgri, DNS stavlja core u prvi plan, Yoga i Tai Chi se baziraju na temeljnim principima jačanja središnjice.
Svi sportovi, jedan temelj
Postoje brojne sportske, zdravstvene i rekreacijske discipline, a svima je isti cilj: uspostava čvrstog i stabilnog trupa prije izgradnje mišića ekstremiteta kao „accessories“. Utvrđene su široke prednosti stabilizacije corea – od poboljšanja sportskih performansi i sprečavanja ozljeda, do ublažavanja bolova u donjem dijelu leđa. Kada je trup stabilan, rezultat je pravilna raspodjela sile, odnosno proksimalna stabilnost za distalnu pokretljivost. Jačanje jezgre ima snažnu teorijsku osnovu u liječenju i prevenciji boli lumbalnog dijela leđa (engl. low back pain) kao i drugih poremećaja mišićno-koštanog sustava, o čemu svjedoči i njegova široka klinička upotreba. Studije su pokazale da ti programi mogu pomoći smanjiti bol i poboljšati rad bolesnika s LBP-om. Nedostatak dovoljne koordinacije u muskulaturi corea može dovesti do smanjene učinkovitosti pokreta i kompenzacijskih obrazaca, uzrokujući ozljede naprezanja i pretjerane upotrebe. Dakle, ponovno motoričko učenje inhibiranih mišića može biti važnije od višesatnog treniranja u teretani kod osobe s LBP-om i drugim mišićno-koštanim ozljedama.
Popularizacija corea
Popularizacija corea kroz niz sportskih aktivnosti je opravdana. Potrebno je započeti s ispravnim temeljima koji se nadograđuju ovisno o tome je li riječ o profesionalnom sportašu nakon ozljede ili o rekreativcu. Prvenstveno se kreće s vježbama za stabilnost lumbalnog dijela kralježnice i zdjelice u ležećem položaju, a zatim „četveronoške“. Progresija uvijek ide do stojećeg položaja, kada se unapređuju ravnoteža i koordinacija kao motoričke sposobnosti. Cilj napredne stabilizacije jezgre je uvježbavanje funkcionalnih pokreta, a ne pojedinih mišića.