Bodybuilding – kralj sportova!
”Sramota je za muškarca da dočeka starost, a ne vidi snagu i ljepotu za koju je njegovo tijelo sposobno.” Sokrat
Čovjek se u životu na sve relativno brzo navikne i mnoge stvari počne uzimati zdravo za gotovo. Isto je sa tijelom i zdravljem. Tako mnogi krenu nešto drastično mijenjati tek kad iskrsne neki zdravstveni i/ili estetski problem. Neki razmišljaju na način: ”Zašto bi mi tijelo trebalo biti tako važno, zar nije um najvažniji – on nas i razlikuje od životinja!?”.
Ipak, svi znamo onu već otrcanu ali istinitu činjenicu da tijelo predstavlja ”hram” za naš um i duh. Tako naše ”putovanje”, zvano život, ne može biti ni dugo ni uspješno bez konstantnog ulaganja u održavanje tog ”hrama”.
Kako briga za tijelo, osim uravnotežene i pravilne prehrane podrazumijeva i bavljenje nekom tjelesnom aktivnošću, smatram kako upravo rekreativni bodybuilding (koji se, kako bi se napravila distinkcija od natjecateljskog bodybuildinga, često naziva i fitnessom) predstavlja idealno rješenje. Stoga, ako vam se ovaj naslov čini možda malo pretjeran, nadam se da ćete do kraja članka promijeniti mišljenje.
Bodybuilding predstavlja najbrži i najefikasniji način na koji možemo razviti i ojačati mišiće tijela. To podrazumijeva specifičan sustav tjelesnog vježbanja, koje obuhvaća korištenje pravilnog i progresivnog treninga sa opterećenjem, a za one ambicioznije i odgovarajuću prezentaciju na bodybuilding natjecanju.
DA LI JE BODYBUILDING SPORT?
Jedan od razloga zbog čega neki neupućeni negativno odgovaraju na ovo pitanje je i taj što bodybuilding pripada u grupu estetskih aktivnosti. Što to znači?
Postoje brojne podjele sportova. Tako se postignuća u većini najpopularnijih sportskih aktivnosti (nogomet, košarka, atletika i dr.) mogu izraziti u fizikalno mjerljivim jedinicama (duljina, brzina, visina, broj pogodaka i sl.) i one gdje se to izražava kroz estetski doživljaj / kriterij (različiti plesovi: latino, klasični, akrobatski rnr i sl.; gimnastika i ritmička gimnastika; umjetničko klizanje, skokovi u vodu i dr.).
U ove potonje spada i bodybuilding. Razlika je jedino u tome što se kod navedenih estetskih aktivnosti ocjenjuju kretnje tijela (izgled ili forma pokreta), dok je bodybuilding specifičan i jedinstven po tome jer se na natjecanjima ocjenjuje izgled tijela. Glavni cilj bodybuildinga je maksimalno razviti estetsku kvalitetu cijelog tijela u što se ubraja: veličina i oblik mišića; pravilne tjelesne proporcije i simetrija; izražajnost mišića, detalji i vaskularnost / žilavost; a sve to uz odgovarajuću količinu mišićne mase i minimalni udio masnog tkiva / definiciju.
Sve ove kvalitete tijela razvijaju se primjerenim treningom sa otporom i provođenjem striktne dijete. Da bi se to ostvarilo potreban je višegodišnji rad, znanje, odricanje, disciplinirana prehrana i treninzi, odnosno potrebno je ”sportski živjeti”, dakle jednako kao i u svakom sportu.
U idućem članku Denisa Rajčića saznajte o čemu sve bodybuilderi moraju voditi brigu za vrijeme priprema i prilikom izlaska na binu.
Bodybuilding – kralj sportova! – 2.dio članka
Bodybuilding – kralj sportova! – 3.dio članka