BCAA – info i proizvodi
Kada sastavljate efikasan nutricionistički ili sportski program, ne možete, a da na listu potrebnih suplemenata ne uvrstite aminokiseline razgranatog lanca, jednog od najkorisnijih i najučinkovitijih suplemenata. Naravno, govorimo o esencijalnim aminokiselinama, leucinu, izoleucinu i valinu.
Iako su ovakvi suplementi među nama jako dugo vremena, mnogi ljudi ne znaju njihove prave učinke i ne znaju kako ih pravilno koristiti, iako su znanstvene spoznaje, kao i spoznaje među sportskom populacijom na zavidnom nivou kada se radi o ovakvom tipu dodataka prehrani.
Vrlo vjerojatno ste već čuli i naučili da su aminokiseline gradivni elementi proteina. Kada pojedete proteinsku hranu, ona se probavlja u želucu i crijevima te se razgrađuje na pojedine aminokiseline kratkih i malih lanaca koje su dovoljno sitne da se mogu apsorbirati u krvotok. Ove aminokiseline imaju daleko veću ulogu u tijelu od same izgradnje mišićnog tkiva, a jedna od njih je i proizvodnja kemijskih spojeva koji omogućavaju pravilan rad našega mozga.
Koja je razlika između esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina?
Esencijalne se aminokiseline ne mogu proizvesti u našem tijelu i zato je vrlo bitno osigurati ih iz proteinske hrane i povrća. Postoji 9 esencijalnih aminokiselina: histidin, izoleucin, leucin, valin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin i triptofan. Neesencijalne aminokiseline naše tijelo može proizvesti iz vitamina i drugih aminokiselina.
Naziv neesencijalne može se vrlo lako krivo shvatiti budući da su sve aminokiseline važne, a neke od njih, kao primjerice glutamin, postaju u nekim trenucima vrlo bitne (prilikom bolesti za jačanje imuniteta). Postoji 13 neesencijalnih aminokiselina, a to su: alanin, arginin, aspartična kiselina, cisten, cistin, glutamična kiselina, glutamin, glicin, hidroksiprolin, prolin, serin i tirozin.
BCAA (The essential branched chain amino acids) imaju posebnu važnost kod sportaša jer su metabolizirane u mišiću, a ne jetri. Mišićno je tkivo uvelike satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Uključene su također u metabolizam neurotransmitera i kemijske procese u mozgu koji utječu na raspoloženje i mentalne funkcije. Jednostavnim rječnikom rečeno: nakon konzumiranja i rastavljanja proteina na individualne aminokiseline, BCAA aminokiseline mogu biti upotrebljene ili za izgradnju novih proteina ili kao gorivo za dodatnu energiju.