Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Kako napraviti kvalitetan detox organizma?

Nakon intenzivnog blagdanskog razdoblja, obilja ukusnih jela, slatkiša i druženja, često se osjećamo preopterećeno, umorno i kao da nam je tijelo zatražilo pauzu od svega. Blagdani su često sinonim za izobilje hrane, slavlje i opuštanje, ali često zaboravljamo kako to može utjecati na naše tijelo i um.

Ova razdoblja često rezultiraju prejedanjem, konzumiranjem hrane koja možda nije najbolja za nas te opuštanja u izobilju, što ostavlja trag na našem organizmu. Osjećaj nadutosti, manjak energije, loša probava i osjećaj težine česte su posljedice ovog razdoblja.

Kako napraviti detoksikaciju?

Kvalitetan detox nakon blagdana postaje važan korak kako bismo vratili ravnotežu, osvježili tijelo i um te započeli novu godinu s osjećajem energije i zdravlja. U nastavku vam donosimo nekoliko koraka i strategija koje vam mogu pomoći da ostvarite svoj cilj.

Slijedite korake u nastavku te se vratite osjećaju svježine, energije i ravnoteže.

1. Hidratacija

Jedan od najvažnijih koraka je povećati unos vode. Voda pomaže u eliminaciji toksina iz tijela i potiče rad svih organa. Unos dovoljno vode pomaže u detoksikaciji i osigurava hidrataciju nakon razdoblja obilne hrane i pića. Potrebno je unijeti oko 3 litre tekućine dnevno u čistoj vodi, juhama, smoothiejima i čajevima.

2. Prehrana bazirana na cjelovitoj hrani

Fokusirajte se na svježe voće, povrće, integralne žitarice i proteine niskog udjela masti kao na primjer pileće bijelo meso, grahorice, tuna, bakalar, losos, kvinoja i tofu. Ovi sastojci pomažu u obnavljanju tijela hranjivim tvarima, vlaknima i antioksidansima. Izbjegavajte prerađenu hranu, šećer i zasićene masti. Zaboravite na slatkiše i junk food te se fokusirajte na gore navedene namirnice.

3. Detoksikacija putem čajeva i napitaka

Čajevi od đumbira, koprive, breze, maslačka, zelenog čaja ili čajeva koji sadrže čičak mogu pomoći u poticanju probave, smanjenju nadutosti i poticanju detoksikacije jetre. Također, sokovi od svježeg voća i povrća bogati su antioksidansima i vitaminima. Pod time ne mislimo na kupovne sokove koji nerijetko sadrže brojne skrivene kalorije nego na hladno prešane sokove koji su uvijek odlična opcija, posebice tijekom detoksikacije.

4. Fizička aktivnost

Vježbanje pomaže u poticanju cirkulacije, eliminaciji toksina kroz znoj te poboljšanju raspoloženja. Uključite lagane aktivnosti poput šetnji, joge ili plivanja kako biste potaknuli metabolizam i osjećali se energizirano. Nakon uvodnog perioda krenite s vježbanjem, minimalno tri puta tjedno. Fizička aktivnost izrazito je važna stoga istu nemojte nikako zanemariti.

5. Dovoljno sna

San je ključan za oporavak tijela. Pokušajte uspostaviti redoviti raspored spavanja kako biste tijelu omogućili da se odmori i obnovi. Kvalitetan san važan je za pravilan rad metabolizma i detoksikaciju tijela.

6. Smanjite stres

Stres može negativno utjecati na zdravlje. Pokušajte se opustiti kroz tehnike disanja, meditaciju ili jednostavno radite stvari koje vas opuštaju kako biste smanjili razinu stresa i potaknuli proces detoksikacije.

7. Postepen pristup

Nemojte naglo prelaziti na ekstremne dijete ili intenzivne detoksikacijske programe jer to može izazvati stres za tijelo. Umjesto toga, postepeno uvodite zdrave navike i prilagodite ih svojim potrebama.

Detoksikacija nakon blagdana nije samo fizički čin, već i emocionalni proces. Bitno je osvijestiti potrebu za povratkom ravnoteže i zdravlja. Slijedeći ove korake, možete postići kvalitetan detox i osjećati se osvježeno nakon blagdanskog razdoblja.

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se